Univ. of the Incarnate Word Hy-Tek's MEET MANAGER 7:55 PM 1/30/2010 Page 1
UIW SPRING INVITATIONAL 1-29-10 - 1/29/2010 to 1/30/2010
Results
Event 1 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Univ of the Incarnate Word-ST A 1:38.78 1:41.17
1) Cardenas, Julia 2) Davidson, Kayln 3) Szilagyi, Nora 4) Watson, Rachel
25.55 50.92 (25.37) 1:16.62 (25.70) 1:41.17 (24.55)
2 Trinity University A 1:41.64 1:42.43
1) Price, Ana 2) Berude, Rachel 3) Ince, Jennifer 4) Ladymon, Leigh Anne
25.77 51.24 (25.47) 1:16.90 (25.66) 1:42.43 (25.53)
3 Univ of the Incarnate Word-ST B NT 1:43.40
1) Leger, Jessica 2) Chilcoat, Paige 3) Gil, Jennifer 4) Paul, Ashley
26.52 52.15 (25.63) 1:17.95 (25.80) 1:43.40 (25.45)
4 Trinity University B 1:45.68 1:44.58
1) Ulrich, Renee 2) Schwartz, Jessica 3) Wheeler, Darcy 4) Banister, Bryden
25.98 52.12 (26.14) 1:17.96 (25.84) 1:44.58 (26.62)
5 Southwestern University A 1:46.48 1:44.92
1) Thompson, Bailey 2) Ayers, Sarah 3) Nelson, Melissa 4) Comerota, Michele
26.61 51.98 (25.37) 1:18.69 (26.71) 1:44.92 (26.23)
6 Trinity University C 1:47.27 x1:46.53
1) Zinser, Kristen 2) Price, Mary 3) Butts, Leslie 4) Tucci, Lisa
27.20 53.40 (26.20) 1:20.00 (26.60) 1:46.53 (26.53)
7 Univ. of Texas-Permian Basin A 1:47.09 1:46.99
1) Walter, Julie 2) Duhon, Rachel 3) Ferguson, Stephanie 4) Moon, Shelby
27.46 54.42 (26.96) 1:20.98 (26.56) 1:46.99 (26.01)
8 McMurry University A 1:47.21 1:47.17
1) Altstaetter, Alex 2) Hager, Elise 3) Perkins, Amber 4) Johnson, Erin
27.61 54.82 (27.21) 1:21.63 (26.81) 1:47.17 (25.54)
9 Univ. of Texas-Permian Basin B 1:50.63 1:48.75
1) McCullough, Elora 2) Tobosa, Kirsten 3) Lape, Allison 4) Wilcox, Cassandra
27.51 54.60 (27.09) 1:21.27 (26.67) 1:48.75 (27.48)
10 Univ of the Incarnate Word-ST C NT x1:51.18
1) Brooks, Lauren N 2) Evans, Leah 3) Moreno, Adrianna 4) Ralston, Melissa
29.66 57.62 (27.96) 1:24.15 (26.53) 1:51.18 (27.03)
11 Southwestern University B 1:54.42 1:52.53
1) Moody, Christine 2) Coleman, Katie 3) Morton, Stephanie 4) McCausland, Sarah
27.16 56.58 (29.42) 1:25.50 (28.92) 1:52.53 (27.03)
12 Univ. of Texas-Permian Basin C 1:55.64 x1:56.68
1) Charnholm, Char-Day 2) Groneman, Katie 3) Welch, Katie 4) Padilla, Kaylyn
29.96 59.36 (29.40) 1:29.00 (29.64) 1:56.68 (27.68)
13 McMurry University B 2:04.86 2:00.77
1) Dees, Halie 2) Genzling, Amanda 3) Luguna, Audrey 4) Taylor, Jenna
30.52 59.76 (29.24) 1:30.93 (31.17) 2:00.77 (29.84)
Event 2 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Univ of the Incarnate Word-ST A 1:24.21 1:26.81
1) Murata, Daniel 2) Bernhard, Luke 3) Cardenas, Patrick 4) Pamilton, Damontre
21.97 43.92 (21.95) 1:05.43 (21.51) 1:26.81 (21.38)
2 Trinity University A 1:28.93 1:28.63
1) Mullings, Graham 2) Benton, Sean 3) Dielmann, Zach 4) Bard, Spencer
21.82 44.13 (22.31) 1:06.16 (22.03) 1:28.63 (22.47)
3 Univ. of Texas-Permian Basin A 1:27.93 1:28.80
1) McKinlay, Sam 2) Griffith, Grant 3) Sarradet, Joseph 4) Millan, Rick
22.96 44.86 (21.90) 1:06.86 (22.00) 1:28.80 (21.94)
4 Univ of the Incarnate Word-ST B NT 1:29.92
1) Reeves, Sean M 2) Bove, Paul 3) McCloskey, Patrick 4) Cuda, Cameron
22.60 44.90 (22.30) 1:07.23 (22.33) 1:29.92 (22.69)
(Event 2 Boys 200 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Seed Time Finals Time
5 Univ. of Texas-Permian Basin B 1:30.83 1:30.41
1) Greenberg, Logan 2) Downs, Erik 3) Palma, Alex 4) Schroeder, Brian
23.74 46.08 (22.34) 1:08.63 (22.55) 1:30.41 (21.78)
6 Trinity University B 1:31.87 1:31.75
1) Wey, Matt 2) Cauthorn, Drew 3) Robison, CJ 4) Fronczak, Sean
23.34 45.99 (22.65) 1:09.28 (23.29) 1:31.75 (22.47)
7 Southwestern University A 1:33.21 1:32.34
1) Flanigan, Patrick 2) Prater, John 3) Stanfield, Josh 4) Montes, Stephen
23.10 45.41 (22.31) 1:09.14 (23.73) 1:32.34 (23.20)
8 McMurry University A 1:32.11 1:32.93
1) Osterman, Craig 2) Sherwood, Ben 3) White, Sean 4) Worley, Nathan
22.56 45.90 (23.34) 1:09.45 (23.55) 1:32.93 (23.48)
9 Univ of the Incarnate Word-ST C NT x1:33.32
1) Anthony, Russell 2) De La Vega, Jorge 3) Ryan, Daniel 4) Spalding, Alex
22.75 45.68 (22.93) 1:09.12 (23.44) 1:33.32 (24.20)
10 Univ. of Texas-Permian Basin C 1:31.40 x1:33.38
1) Fruge, Elliot 2) Hinson, Will 3) Thompson, Greg 4) Neal, Dalton
23.57 46.55 (22.98) 1:09.95 (23.40) 1:33.38 (23.43)
11 Trinity University C 1:37.55 x1:33.82
1) Mehrinfar, Audel 2) Battles, Andrew 3) Hill, Spencer 4) Bassett, Eric
23.95 47.03 (23.08) 1:10.46 (23.43) 1:33.82 (23.36)
12 McMurry University B 1:39.16 1:38.77
1) Harber, Daniel 2) Perez, Matt 3) Zipprian, Daniel 4) Vasquez, Aaron
24.70 49.49 (24.79) 1:13.98 (24.49) 1:38.77 (24.79)
13 Southwestern University B 1:39.63 1:39.71
1) Steele, Taylor 2) Weddell, Steven 3) La Rochelle, Jon 4) Newman, Thomas
24.45 49.23 (24.78) 1:14.36 (25.13) 1:39.71 (25.35)
Event 3 Girls 500 Yard Freestyle
Name School Seed Time Finals Time
1 Alexander, Paulina Univ of the Incarnate Word-ST 5:08.25 5:11.18
28.67 59.02 (30.35) 1:30.34 (31.32) 2:01.97 (31.63)
2:33.75 (31.78) 3:05.42 (31.67) 3:37.39 (31.97) 4:09.25 (31.86)
4:40.80 (31.55) 5:11.18 (30.38)
2 Cardenas, Julia Univ of the Incarnate Word-ST 5:12.99 5:11.43
28.57 59.43 (30.86) 1:30.76 (31.33) 2:02.43 (31.67)
2:34.06 (31.63) 3:05.67 (31.61) 3:37.72 (32.05) 4:09.49 (31.77)
4:41.40 (31.91) 5:11.43 (30.03)
3 Murray, Lesley C Univ of the Incarnate Word-ST 5:12.69 5:18.01
29.13 1:01.05 (31.92) 1:33.14 (32.09) 2:05.24 (32.10)
2:37.70 (32.46) 3:10.01 (32.31) 3:42.21 (32.20) 4:14.31 (32.10)
4:46.72 (32.41) 5:18.01 (31.29)
4 Lewis, Elizabeth Southwestern University 5:24.95 5:19.36
29.73 1:01.74 (32.01) 1:33.95 (32.21) 2:06.22 (32.27)
2:38.62 (32.40) 3:10.75 (32.13) 3:43.36 (32.61) 4:15.71 (32.35)
4:48.18 (32.47) 5:19.36 (31.18)
5 Lubbers, Danica Univ of the Incarnate Word-ST 5:17.07 5:20.09
29.33 1:00.88 (31.55) 1:32.71 (31.83) 2:04.81 (32.10)
2:37.43 (32.62) 3:10.31 (32.88) 3:42.73 (32.42) 4:15.80 (33.07)
4:48.33 (32.53) 5:20.09 (31.76)
6 West, Mary Trinity University 5:25.90 5:24.44
29.14 1:00.80 (31.66) 1:33.16 (32.36) 2:06.13 (32.97)
2:39.39 (33.26) 3:12.34 (32.95) 3:45.62 (33.28) 4:18.97 (33.35)
4:52.25 (33.28) 5:24.44 (32.19)
(Event 3 Girls 500 Yard Freestyle)
Name School Seed Time Finals Time
7 Ulrich, Renee Trinity University 5:26.99 5:25.31
28.93 1:00.69 (31.76) 1:33.06 (32.37) 2:05.39 (32.33)
2:38.20 (32.81) 3:11.34 (33.14) 3:44.55 (33.21) 4:18.42 (33.87)
4:52.28 (33.86) 5:25.31 (33.03)
8 Moon, Shelby Univ. of Texas-Permian Basin 5:35.75 5:26.75
29.45 1:01.15 (31.70) 1:34.27 (33.12) 2:07.43 (33.16)
2:40.67 (33.24) 3:13.84 (33.17) 3:47.04 (33.20) 4:20.59 (33.55)
4:53.69 (33.10) 5:26.75 (33.06)
9 Pearce, Elizabeth Univ of the Incarnate Word-ST 5:30.11 5:28.26
30.27 1:02.89 (32.62) 1:35.81 (32.92) 2:09.04 (33.23)
2:42.19 (33.15) 3:15.74 (33.55) 3:49.18 (33.44) 4:22.68 (33.50)
4:55.93 (33.25) 5:28.26 (32.33)
10 Corbett, Melissa Univ of the Incarnate Word-ST 5:24.01 5:31.77
29.11 1:00.59 (31.48) 1:33.04 (32.45) 2:06.03 (32.99)
2:39.43 (33.40) 3:13.30 (33.87) 3:47.74 (34.44) 4:22.44 (34.70)
4:57.49 (35.05) 5:31.77 (34.28)
11 Perkins, Amber McMurry University 5:35.79 5:32.10
30.58 1:03.39 (32.81) 1:36.78 (33.39) 2:10.48 (33.70)
2:44.26 (33.78) 3:18.00 (33.74) 3:51.58 (33.58) 4:25.37 (33.79)
4:59.23 (33.86) 5:32.10 (32.87)
12 Lape, Allison Univ. of Texas-Permian Basin 5:32.47 5:34.49
30.70 1:03.90 (33.20) 1:37.88 (33.98) 2:12.04 (34.16)
2:46.00 (33.96) 3:20.06 (34.06) 3:54.45 (34.39) 4:28.97 (34.52)
5:02.02 (33.05) 5:34.49 (32.47)
13 Nelson, Melissa Southwestern University 5:45.89 5:36.90
30.41 1:03.08 (32.67) 1:36.34 (33.26) 2:10.13 (33.79)
2:44.41 (34.28) 3:19.01 (34.60) 3:53.18 (34.17) 4:28.04 (34.86)
5:03.11 (35.07) 5:36.90 (33.79)
14 Armus, Katie Univ of the Incarnate Word-ST 5:41.65 5:44.00
29.97 1:04.47 (34.50) 1:39.02 (34.55) 2:13.92 (34.90)
2:49.17 (35.25) 3:24.56 (35.39) 3:59.94 (35.38) 4:35.66 (35.72)
5:10.87 (35.21) 5:44.00 (33.13)
15 Moody, Christine Southwestern University 5:48.38 5:47.97
31.41 1:05.70 (34.29) 1:41.04 (35.34) 2:16.56 (35.52)
2:52.32 (35.76) 3:27.97 (35.65) 4:03.85 (35.88) 4:39.20 (35.35)
5:14.00 (34.80) 5:47.97 (33.97)
16 Charnholm, Char-Day Univ. of Texas-Permian Basin 5:47.61 5:49.22
31.89 1:06.42 (34.53) 1:41.34 (34.92) 2:16.71 (35.37)
2:52.18 (35.47) 3:27.90 (35.72) 4:03.18 (35.28) 4:38.72 (35.54)
5:14.48 (35.76) 5:49.22 (34.74)
17 Coleman, Katie Southwestern University 6:08.26 6:10.94
33.68 1:10.46 (36.78) 1:48.06 (37.60) 2:26.16 (38.10)
3:04.37 (38.21) 3:42.49 (38.12) 4:20.85 (38.36) 4:58.95 (38.10)
5:35.81 (36.86) 6:10.94 (35.13)
18 Colpitts, Natalie McMurry University 6:39.53 6:29.81
34.06 1:12.88 (38.82) 1:52.63 (39.75) 2:32.70 (40.07)
3:12.75 (40.05) 3:53.05 (40.30) 4:33.52 (40.47) 5:14.12 (40.60)
5:53.14 (39.02) 6:29.81 (36.67)
19 Marmolejo, Cynthia Univ. of Texas-Permian Basin 6:57.38 7:10.95
36.97 1:18.01 (41.04) 2:00.79 (42.78) 2:44.35 (43.56)
3:27.81 (43.46) 4:12.08 (44.27) 4:56.93 (44.85) 5:42.15 (45.22)
6:27.04 (44.89) 7:10.95 (43.91)
--- Burke, Caitlyn Univ of the Incarnate Word-ST 5:31.75 NS
Event 4 Boys 500 Yard Freestyle
Name School Seed Time Finals Time
1 Yatsko, Alex Univ of the Incarnate Word-ST 4:30.12 4:38.00
25.84 53.83 (27.99) 1:21.16 (27.33) 1:48.68 (27.52)
2:16.91 (28.23) 2:44.95 (28.04) 3:12.90 (27.95) 3:41.52 (28.62)
4:09.83 (28.31) 4:38.00 (28.17)
2 Chede, Conrado Univ of the Incarnate Word-ST 4:28.68 4:39.11
25.93 54.04 (28.11) 1:21.92 (27.88) 1:49.80 (27.88)
2:18.11 (28.31) 2:46.30 (28.19) 3:14.59 (28.29) 3:42.85 (28.26)
4:11.30 (28.45) 4:39.11 (27.81)
3 Rubin, Mark Univ of the Incarnate Word-ST 4:30.06 4:41.76
26.27 54.29 (28.02) 1:22.61 (28.32) 1:50.67 (28.06)
2:19.13 (28.46) 2:47.84 (28.71) 3:16.08 (28.24) 3:44.67 (28.59)
4:13.54 (28.87) 4:41.76 (28.22)
4 McKinlay, Sam Univ. of Texas-Permian Basin 4:50.18 4:48.66
25.96 54.12 (28.16) 1:22.33 (28.21) 1:50.88 (28.55)
2:19.52 (28.64) 2:48.48 (28.96) 3:18.01 (29.53) 3:48.21 (30.20)
4:18.64 (30.43) 4:48.66 (30.02)
5 McLaughlin, Matt Univ of the Incarnate Word-ST 4:46.11 4:50.32
26.11 54.59 (28.48) 1:23.64 (29.05) 1:53.33 (29.69)
2:22.88 (29.55) 2:52.31 (29.43) 3:21.83 (29.52) 3:51.34 (29.51)
4:21.37 (30.03) 4:50.32 (28.95)
6 Palma, Alex Univ. of Texas-Permian Basin 4:53.05 4:50.69
26.57 55.36 (28.79) 1:24.82 (29.46) 1:54.57 (29.75)
2:24.33 (29.76) 2:53.93 (29.60) 3:23.24 (29.31) 3:53.25 (30.01)
4:22.78 (29.53) 4:50.69 (27.91)
7 Lubinski, JJ Trinity University 5:00.22 4:58.00
26.77 56.10 (29.33) 1:25.84 (29.74) 1:55.86 (30.02)
2:25.93 (30.07) 2:56.41 (30.48) 3:26.86 (30.45) 3:58.10 (31.24)
4:28.87 (30.77) 4:58.00 (29.13)
8 Greenberg, Logan Univ. of Texas-Permian Basin 5:06.34 5:06.17
27.26 57.30 (30.04) 1:28.71 (31.41) 2:00.03 (31.32)
2:30.96 (30.93) 3:01.97 (31.01) 3:33.36 (31.39) 4:04.73 (31.37)
4:35.77 (31.04) 5:06.17 (30.40)
9 Montes, Stephen Southwestern University 5:06.38 5:09.16
27.35 57.70 (30.35) 1:28.79 (31.09) 2:00.23 (31.44)
2:31.71 (31.48) 3:03.98 (32.27) 3:35.70 (31.72) 4:07.67 (31.97)
4:38.68 (31.01) 5:09.16 (30.48)
10 Claar, Zack Trinity University 5:15.90 5:10.69
27.38 57.21 (29.83) 1:28.42 (31.21) 1:59.61 (31.19)
2:31.11 (31.50) 3:03.17 (32.06) 3:35.33 (32.16) 4:07.45 (32.12)
4:39.62 (32.17) 5:10.69 (31.07)
11 Steele, Taylor Southwestern University 5:20.22 5:25.31
28.78 1:00.64 (31.86) 1:33.43 (32.79) 2:06.71 (33.28)
2:39.94 (33.23) 3:13.34 (33.40) 3:46.16 (32.82) 4:19.50 (33.34)
4:53.02 (33.52) 5:25.31 (32.29)
12 Vasquez, Aaron McMurry University 5:38.19 5:26.61
27.99 58.52 (30.53) 1:30.43 (31.91) 2:03.84 (33.41)
2:37.68 (33.84) 3:11.76 (34.08) 3:46.21 (34.45) 4:20.45 (34.24)
4:54.53 (34.08) 5:26.61 (32.08)
13 Rodriguez, Jacob Univ. of Texas-Permian Basin 5:30.60 5:35.10
27.81 58.12 (30.31) 1:29.28 (31.16) 2:01.33 (32.05)
2:34.76 (33.43) 3:09.33 (34.57) 3:45.34 (36.01) 4:21.63 (36.29)
4:58.49 (36.86) 5:35.10 (36.61)
(Event 4 Boys 500 Yard Freestyle)
Name School Seed Time Finals Time
14 Marthiljohni, Justin Univ. of Texas-Permian Basin 5:49.90 5:49.58
29.58 1:02.70 (33.12) 1:37.18 (34.48) 2:12.45 (35.27)
2:48.27 (35.82) 3:25.12 (36.85) 4:01.95 (36.83) 4:38.74 (36.79)
5:15.52 (36.78) 5:49.58 (34.06)
15 Zipprian, Daniel McMurry University NT 5:50.86
30.00 1:03.84 (33.84) 1:39.04 (35.20) 2:14.72 (35.68)
2:51.23 (36.51) 3:27.82 (36.59) 4:04.91 (37.09) 4:41.40 (36.49)
5:17.78 (36.38) 5:50.86 (33.08)
16 Balkcom, Josh McMurry University 6:04.81 6:10.35
32.01 1:07.27 (35.26) 1:44.00 (36.73) 2:22.05 (38.05)
3:00.31 (38.26) 3:38.66 (38.35) 4:16.64 (37.98) 4:55.50 (38.86)
5:34.36 (38.86) 6:10.35 (35.99)
Event 5 Girls 200 Yard IM
Name School Seed Time Finals Time
1 Watson, Rachel Univ of the Incarnate Word-ST 2:10.11 2:08.84
27.42 1:00.57 (33.15) 1:38.04 (37.47) 2:08.84 (30.80)
2 Lewis, Elizabeth Southwestern University 2:18.03 2:15.41
30.71 1:05.79 (35.08) 1:44.31 (38.52) 2:15.41 (31.10)
3 Tucci, Lisa Trinity University 2:14.01 2:16.02
29.56 1:05.67 (36.11) 1:45.03 (39.36) 2:16.02 (30.99)
4 Ladymon, Leigh Anne Trinity University 2:22.90 2:17.85
28.76 1:05.36 (36.60) 1:45.57 (40.21) 2:17.85 (32.28)
5 Butts, Leslie Trinity University 2:17.16 2:18.65
29.21 1:05.27 (36.06) 1:48.56 (43.29) 2:18.65 (30.09)
6 Thompson, Bailey Southwestern University 2:18.38 2:18.78
30.23 1:05.07 (34.84) 1:47.78 (42.71) 2:18.78 (31.00)
7 Duhon, Rachel Univ. of Texas-Permian Basin 2:18.76 2:19.08
29.92 1:06.35 (36.43) 1:45.96 (39.61) 2:19.08 (33.12)
8 Ayers, Sarah Southwestern University 2:19.96 2:19.13
29.06 1:03.66 (34.60) 1:46.18 (42.52) 2:19.13 (32.95)
9 Price, Mary Trinity University 2:26.43 2:21.70
29.77 1:04.92 (35.15) 1:47.27 (42.35) 2:21.70 (34.43)
10 Griffis, Sara Trinity University 2:24.81 2:24.89
32.95 1:10.39 (37.44) 1:50.94 (40.55) 2:24.89 (33.95)
11 Szymczak, Sonni Trinity University 2:25.90 2:27.23
30.98 1:08.83 (37.85) 1:52.56 (43.73) 2:27.23 (34.67)
12 Altstaetter, Alex McMurry University 2:25.13 2:28.63
31.67 1:08.07 (36.40) 1:54.05 (45.98) 2:28.63 (34.58)
13 Nelson, Melissa Southwestern University 2:22.71 2:29.96
31.25 1:09.98 (38.73) 1:55.77 (45.79) 2:29.96 (34.19)
14 O'Brien, Kate Trinity University 2:27.03 2:30.17
31.91 1:11.23 (39.32) 1:55.78 (44.55) 2:30.17 (34.39)
15 Padilla, Kaylyn Univ. of Texas-Permian Basin 2:31.13 2:30.39
33.09 1:10.83 (37.74) 1:55.20 (44.37) 2:30.39 (35.19)
16 Hager, Elise McMurry University 2:31.04 2:31.24
32.77 1:09.48 (36.71) 1:55.63 (46.15) 2:31.24 (35.61)
17 Welch, Katie Univ. of Texas-Permian Basin 2:32.70 2:33.65
34.15 1:12.08 (37.93) 1:57.70 (45.62) 2:33.65 (35.95)
18 West, Abigail Univ. of Texas-Permian Basin 2:38.34 2:37.59
34.71 1:16.46 (41.75) 2:01.35 (44.89) 2:37.59 (36.24)
19 Gossett, Morgan Univ. of Texas-Permian Basin 2:40.68 2:39.00
36.83 1:20.68 (43.85) 2:02.23 (41.55) 2:39.00 (36.77)
(Event 5 Girls 200 Yard IM)
Name School Seed Time Finals Time
20 Luguna, Audrey McMurry University 2:33.29 2:40.70
38.69 1:18.11 (39.42) 2:04.62 (46.51) 2:40.70 (36.08)
21 Townsend, Sara Univ. of Texas-Permian Basin 2:50.64 2:49.66
39.40 1:21.10 (41.70) 2:11.09 (49.99) 2:49.66 (38.57)
Event 6 Boys 200 Yard IM
Name School Seed Time Finals Time
1 Belousov, Nikita Univ of the Incarnate Word-ST 1:52.55 1:51.67
24.38 52.84 (28.46) 1:25.38 (32.54) 1:51.67 (26.29)
2 Sarradet, Joseph Univ. of Texas-Permian Basin 1:55.74 1:58.53
24.74 54.63 (29.89) 1:29.44 (34.81) 1:58.53 (29.09)
3 Ilchenko, Oleksii Univ of the Incarnate Word-ST 1:58.24 2:00.39
25.20 55.36 (30.16) 1:31.53 (36.17) 2:00.39 (28.86)
4 Reyes, Teofilo Univ of the Incarnate Word-ST 1:57.58 2:00.53
25.83 55.97 (30.14) 1:31.94 (35.97) 2:00.53 (28.59)
5 Miranda, Alex Trinity University 1:59.97 2:00.95
26.19 56.73 (30.54) 1:32.47 (35.74) 2:00.95 (28.48)
6 Murata, Daniel Univ of the Incarnate Word-ST 1:55.09 2:00.99
25.64 55.79 (30.15) 1:32.13 (36.34) 2:00.99 (28.86)
7 Reeves, Sean M Univ of the Incarnate Word-ST 1:56.25 2:01.95
25.24 56.75 (31.51) 1:32.40 (35.65) 2:01.95 (29.55)
*8 Escalante, Rudy Univ of the Incarnate Word-ST 1:59.99 2:02.09
25.62 56.00 (30.38) 1:34.40 (38.40) 2:02.09 (27.69)
*8 Fronczak, Sean Trinity University 2:02.35 2:02.09
26.77 58.22 (31.45) 1:33.98 (35.76) 2:02.09 (28.11)
10 Hinson, Will Univ. of Texas-Permian Basin 2:04.26 2:02.63
26.53 57.70 (31.17) 1:33.23 (35.53) 2:02.63 (29.40)
11 McKay, Blake Univ of the Incarnate Word-ST 1:55.93 2:02.95
26.45 57.32 (30.87) 1:32.05 (34.73) 2:02.95 (30.90)
12 McCloskey, Patrick Univ of the Incarnate Word-ST 2:02.73 2:03.10
25.82 57.22 (31.40) 1:34.81 (37.59) 2:03.10 (28.29)
13 Mullings, Graham Trinity University 2:09.10 2:04.66
26.48 58.30 (31.82) 1:36.97 (38.67) 2:04.66 (27.69)
14 Schroeder, Brian Univ. of Texas-Permian Basin 2:05.41 2:05.84
25.86 57.81 (31.95) 1:35.45 (37.64) 2:05.84 (30.39)
15 Hill, Spencer Trinity University 2:06.24 2:05.91
27.76 59.70 (31.94) 1:36.78 (37.08) 2:05.91 (29.13)
16 Haetchten, Kalym Univ of the Incarnate Word-ST 2:09.53 2:06.15
26.88 1:01.04 (34.16) 1:36.18 (35.14) 2:06.15 (29.97)
17 Wey, Matt Trinity University 2:01.76 2:06.18
26.65 1:00.24 (33.59) 1:36.62 (36.38) 2:06.18 (29.56)
18 Downs, Erik Univ. of Texas-Permian Basin 2:05.95 2:06.38
25.99 58.83 (32.84) 1:36.07 (37.24) 2:06.38 (30.31)
19 Dielmann, Zach Trinity University 2:10.00 2:07.13
25.99 57.81 (31.82) 1:36.38 (38.57) 2:07.13 (30.75)
20 Castillo, Jonathan Univ of the Incarnate Word-ST 2:04.14 2:07.69
25.78 58.36 (32.58) 1:36.97 (38.61) 2:07.69 (30.72)
21 McKay, Trent Univ of the Incarnate Word-ST 2:10.36 2:07.82
26.84 58.06 (31.22) 1:35.23 (37.17) 2:07.82 (32.59)
22 Harber, Daniel McMurry University 2:12.64 2:08.13
28.05 1:01.96 (33.91) 1:37.73 (35.77) 2:08.13 (30.40)
23 Battles, Andrew Trinity University 2:10.00 2:08.57
28.17 59.13 (30.96) 1:40.24 (41.11) 2:08.57 (28.33)
(Event 6 Boys 200 Yard IM)
Name School Seed Time Finals Time
24 Neal, Dalton Univ. of Texas-Permian Basin 2:11.89 2:09.98
25.95 1:00.38 (34.43) 1:36.22 (35.84) 2:09.98 (33.76)
25 Rodriguez, Jake Univ. of Texas-Permian Basin 2:08.41 2:10.57
26.54 1:00.63 (34.09) 1:40.11 (39.48) 2:10.57 (30.46)
26 Anzano, Michael Univ. of Texas-Permian Basin 2:08.81 2:11.57
27.42 1:03.73 (36.31) 1:40.69 (36.96) 2:11.57 (30.88)
27 La Rochelle, Jon Southwestern University 2:15.31 2:14.58
29.26 1:05.83 (36.57) 1:42.15 (36.32) 2:14.58 (32.43)
28 Richards, David McMurry University 2:11.81 2:15.23
27.22 1:04.10 (36.88) 1:43.63 (39.53) 2:15.23 (31.60)
29 Perez, Matt McMurry University 2:23.34 2:26.90
29.68 1:07.81 (38.13) 1:52.52 (44.71) 2:26.90 (34.38)
--- Mehrinfar, Audel Trinity University 2:09.90 NS
Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
Name School Seed Time Finals Time
1 Davidson, Kayln Univ of the Incarnate Word-ST 24.80 25.59
2 Paul, Ashley Univ of the Incarnate Word-ST 25.22 25.65
3 Price, Ana Trinity University 25.34 25.74
4 Berude, Rachel Trinity University 25.17 25.83
5 Cardenas, Julia Univ of the Incarnate Word-ST 25.26 25.91
6 Turner, Joy Univ of the Incarnate Word-ST 25.71 26.03
7 Gil, Jennifer Univ of the Incarnate Word-ST 26.16 26.21
8 Chilcoat, Paige Univ of the Incarnate Word-ST 26.04 26.24
9 Ince, Jennifer Trinity University 25.88 26.30
10 Leger, Jessica Univ of the Incarnate Word-ST 25.94 26.37
11 Johnson, Erin McMurry University 25.89 26.52
12 Szilagyi, Nora Univ of the Incarnate Word-ST 26.81 26.56
13 Wheeler, Darcy Trinity University 27.50 26.62
14 Comerota, Michele Southwestern University 26.53 26.72
15 Walter, Julie Univ. of Texas-Permian Basin 26.81 26.81
16 Ryzhova, Victoria Univ of the Incarnate Word-ST 26.49 26.83
17 Banister, Bryden Trinity University 26.71 26.86
18 Moreno, Adrianna Univ of the Incarnate Word-ST NT 26.87
19 Moon, Shelby Univ. of Texas-Permian Basin 26.88 26.94
20 Schwartz, Jessica Trinity University 27.20 27.03
21 Moody, Christine Southwestern University 26.83 27.23
22 Ferguson, Stephanie Univ. of Texas-Permian Basin 27.10 27.27
23 Zinser, Kristen Trinity University 26.90 27.29
24 Perkins, Amber McMurry University 26.68 27.52
25 McCullough, Elora Univ. of Texas-Permian Basin 27.72 27.55
26 Tobosa, Kirsten Univ. of Texas-Permian Basin 28.10 27.86
27 McCausland, Sarah Southwestern University 27.88 28.07
28 Sprado, Hannah Univ of the Incarnate Word-ST 27.61 28.19
29 Evans, Leah Univ of the Incarnate Word-ST 28.82 28.64
30 Brooks, Lauren N Univ of the Incarnate Word-ST 28.26 29.41
31 Genzling, Amanda McMurry University 29.89 29.59
32 Groneman, Katie Univ. of Texas-Permian Basin 30.16 29.82
*33 Taylor, Jenna McMurry University 29.94 29.85
*33 Morton, Stephanie Southwestern University 29.53 29.85
35 Coleman, Katie Southwestern University 29.88 30.19
36 Dees, Halie McMurry University 31.16 31.20
(Event 7 Girls 50 Yard Freestyle)
Name School Seed Time Finals Time
37 Stangebye, Sarah McMurry University 31.22 33.14
38 Lopez-Fuentes, Anya Southwestern University 33.23 33.73
--- Nascimento, Tamiris Univ of the Incarnate Word-ST 24.00 NS
Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
Name School Seed Time Finals Time
1 Pamilton, Damontre Univ of the Incarnate Word-ST 21.48 21.84
2 Bernhard, Luke Univ of the Incarnate Word-ST 21.18 21.86
3 Millan, Rick Univ. of Texas-Permian Basin 22.06 22.00
4 Osterman, Craig McMurry University 21.91 22.13
5 Cardenas, Patrick Univ of the Incarnate Word-ST 21.04 22.36
6 Griffith, Grant Univ. of Texas-Permian Basin 22.59 22.58
7 Prater, John Southwestern University 22.77 22.63
8 McCloskey, Patrick Univ of the Incarnate Word-ST 22.47 22.67
9 Bove, Paul Univ of the Incarnate Word-ST 21.45 22.77
10 Cauthorn, Drew Trinity University 23.28 22.80
11 Flanigan, Patrick Southwestern University 23.25 22.86
*12 Benton, Sean Trinity University 23.10 23.14
*12 Cuda, Cameron Univ of the Incarnate Word-ST 23.18 23.14
14 Anthony, Russell Univ of the Incarnate Word-ST 23.21 23.24
15 Bard, Spencer Trinity University 22.82 23.30
16 Worley, Nathan McMurry University 23.46 23.33
17 De La Vega, Jorge Univ of the Incarnate Word-ST 23.67 23.55
18 Fruge, Elliot Univ. of Texas-Permian Basin 23.95 23.57
19 Robison, CJ Trinity University 23.27 23.64
*20 Ryan, Daniel Univ of the Incarnate Word-ST 23.53 23.68
*20 Zander, Miles Univ of the Incarnate Word-ST 23.15 23.68
22 Sherwood, Ben McMurry University 23.34 23.72
23 White, Sean McMurry University 23.63 23.78
24 Thompson, Greg Univ. of Texas-Permian Basin 23.70 24.26
25 Bassett, Eric Trinity University 23.90 24.45
26 Brew, Michael Trinity University 24.00 24.51
27 Stanfield, Josh Southwestern University 24.49 24.58
28 Spalding, Alex Univ of the Incarnate Word-ST 24.16 24.61
29 Weddell, Steven Southwestern University 25.11 24.82
30 Johnson, Kalee McMurry University 25.45 25.48
31 Harn, Jason McMurry University 26.31 26.20
32 Newman, Thomas Southwestern University 25.39 26.28
33 Ford, Cameron McMurry University 26.20 27.42
--- Yatsko, Alex Univ of the Incarnate Word-ST NT XNS
--- Banister, Hunter Trinity University 23.12 NS
Event 9 Girls 1 mtr Diving
Name School Finals Score
1 Emerick, Hayley Trinity University 460.70 515.45
2 Martin, Lindsay Trinity University 516.25 504.80
3 Powell, Allison Univ of the Incarnate Word-ST 121.90 471.35
4 Bettinger, Lynne Trinity University 409.55 466.35
5 Hahn, Ruth Trinity University 291.55 448.62
6 Wilde, Jessica Univ of the Incarnate Word-ST 440.25 420.25
7 Nordstrom, Kristin Trinity University 334.15 418.80
8 Kahler, Madison Trinity University 207.90 414.75
(Event 9 Girls 1 mtr Diving)
Name School Finals Score
9 Richard, Jillian Univ of the Incarnate Word-ST 383.40 393.75
10 Camp, Diana Trinity University 128.90 266.30
--- Oliver, Amy Trinity University 382.50 NS
Event 10 Boys 1 mtr Diving
Name School Finals Score
1 McDonald, Justin Univ of the Incarnate Word-ST 265.55 683.25
2 McKenzie, Collier Univ of the Incarnate Word-ST NT 475.50
3 Snead, Andrew Trinity University 337.60 412.30
4 Foreman, Jack Trinity University 335.25 379.40
5 Brandt, Jonathan Univ of the Incarnate Word-ST 136.35 347.85
6 Hawley, Matt Trinity University 278.20 341.30
7 Navarro, Jeremy Univ of the Incarnate Word-ST 274.85 303.20
8 Clay, David Trinity University NT 302.45
--- Whelan, Austin Univ of the Incarnate Word-ST NT NS
--- Martin, Kevin Trinity University 458.05 NS
--- Tinker, Nathan Trinity University NT NS
Event 11 Girls 400 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Univ of the Incarnate Word-ST A 3:58.40 4:05.75
1) Ryzhova, Victoria 2) Ralston, Melissa 3) Turner, Joy 4) Cardenas, Julia
30.24 1:02.43 (1:02.43) 1:33.38 (30.95) 2:10.20 (1:07.77)
2:37.88 (27.68) 3:10.44 (1:00.24) 3:36.71 (26.27) 4:05.75 (55.31)
2 Univ of the Incarnate Word-ST B NT 4:08.65
1) Corbett, Melissa 2) Szilagyi, Nora 3) Murray, Lesley C 4) Paul, Ashley
30.82 1:03.18 (1:03.18) 1:35.61 (32.43) 2:13.87 (1:10.69)
2:41.88 (28.01) 3:14.13 (1:00.26) 3:40.08 (25.95) 4:08.65 (54.52)
3 Trinity University B NT 4:14.58
1) Ince, Jennifer 2) Griffis, Sara 3) Butts, Leslie 4) Ulrich, Renee
31.55 1:03.32 (1:03.32) 1:37.29 (33.97) 2:16.43 (1:13.11)
2:45.78 (29.35) 3:19.90 (1:03.47) 3:46.17 (26.27) 4:14.58 (54.68)
4 Trinity University A NT 4:16.37
1) Zinser, Kristen 2) Tucci, Lisa 3) Price, Mary 4) Price, Ana
30.67 1:01.73 (1:01.73) 1:36.39 (34.66) 2:15.82 (1:14.09)
2:44.24 (28.42) 3:17.01 (1:01.19) 3:44.88 (27.87) 4:16.37 (59.36)
5 Southwestern University A 4:09.34 4:19.73
1) Thompson, Bailey 2) Lewis, Elizabeth 3) Ayers, Sarah 4) Comerota, Michele
31.00 1:03.81 (1:03.81) 1:38.41 (34.60) 2:17.65 (1:13.84)
2:46.73 (29.08) 3:20.72 (1:03.07) 3:48.74 (28.02) 4:19.73 (59.01)
6 McMurry University A 4:15.02 4:23.72
1) Altstaetter, Alex 2) Perkins, Amber 3) Johnson, Erin 4) Hager, Elise
31.67 1:07.19 (1:07.19) 1:40.63 (33.44) 2:23.04 (1:15.85)
2:51.08 (28.04) 3:23.47 (1:00.43) 3:52.41 (28.94) 4:23.72 (1:00.25)
7 Univ. of Texas-Permian Basin A 4:23.54 4:25.12
1) Wilcox, Cassandra 2) Ferguson, Stephanie 3) Duhon, Rachel 4) Moon, Shelby
33.80 1:09.91 (1:09.91) 1:44.74 (34.83) 2:25.58 (1:15.67)
2:54.74 (29.16) 3:27.86 (1:02.28) 3:55.35 (27.49) 4:25.12 (57.26)
8 Univ. of Texas-Permian Basin B 4:28.65 4:26.86
1) Welch, Katie 2) Lape, Allison 3) McCullough, Elora 4) Walter, Julie
33.09 1:07.29 (1:07.29) 1:42.70 (35.41) 2:22.72 (1:15.43)
2:52.75 (30.03) 3:27.88 (1:05.16) 3:41.98 (14.10) 4:26.86 (58.98)
(Event 11 Girls 400 Yard Medley Relay)
Team Relay Seed Time Finals Time
9 Univ. of Texas-Permian Basin C 4:49.85 x4:44.71
1) Townsend, Sara 2) Padilla, Kaylyn 3) Charnholm, Char-Day 4) Tobosa, Kirsten
38.11 1:16.93 (1:16.93) 1:52.70 (35.77) 2:34.05 (1:17.12)
3:05.99 (31.94) 3:43.73 (1:09.68) 4:12.15 (28.42) 4:44.71 (1:00.98)
--- Southwestern University B 4:25.86 DQ
1) McCausland, Sarah 2) Morton, Stephanie 3) Nelson, Melissa 4) Moody, Christine
33.63 1:09.79 (1:09.79) 1:47.11 (37.32) 2:28.87 (1:19.08)
2:59.14 (30.27) 3:35.87 (1:07.00) 4:04.22 (28.35) DQ (59.05)
Event 12 Boys 400 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Univ of the Incarnate Word-ST A 3:25.51 3:30.00
1) Shake, James 2) McKay, Blake 3) Reeves, Sean M 4) Yatsko, Alex
24.91 51.25 (51.25) 1:19.38 (28.13) 1:52.26 (1:01.01)
2:15.96 (23.70) 2:43.76 (51.50) 3:06.12 (22.36) 3:30.00 (46.24)
2 Univ of the Incarnate Word-ST B NT 3:30.86
1) Ilchenko, Oleksii 2) Belousov, Nikita 3) Murata, Daniel 4) Cardenas, Patrick
26.46 53.54 (53.54) 1:21.15 (27.61) 1:52.73 (59.19)
2:16.31 (23.58) 2:43.26 (50.53) 3:05.73 (22.47) 3:30.86 (47.60)
3 Univ. of Texas-Permian Basin A 3:35.68 3:35.66
1) Sarradet, Joseph 2) Neal, Dalton 3) McKinlay, Sam 4) Palma, Alex
25.77 53.76 (53.76) 1:21.44 (27.68) 1:54.03 (1:00.27)
2:18.45 (24.42) 2:47.19 (53.16) 3:09.94 (22.75) 3:35.66 (48.47)
4 Trinity University A NT 3:41.51
1) Hill, Spencer 2) Mehrinfar, Audel 3) Bard, Spencer 4) Benton, Sean
28.39 57.98 (57.98) 1:27.28 (29.30) 1:59.02 (1:01.04)
2:23.03 (24.01) 2:52.34 (53.32) 3:15.76 (23.42) 3:41.51 (49.17)
5 Trinity University B NT 3:41.55
1) Miranda, Alex 2) Banister, Hunter 3) Dielmann, Zach 4) Mullings, Graham
27.92 57.08 (57.08) 1:25.27 (28.19) 1:59.36 (1:02.28)
2:24.23 (24.87) 2:54.34 (54.98) 3:16.92 (22.58) 3:41.55 (47.21)
6 Univ. of Texas-Permian Basin B 3:42.77 3:46.80
1) Schroeder, Brian 2) Anzano, Michael 3) Rodriguez, Jake 4) Millan, Rick
28.42 57.53 (57.53) 1:26.93 (29.40) 2:01.25 (1:03.72)
2:27.17 (25.92) 2:57.23 (55.98) 3:20.46 (23.23) 3:46.80 (49.57)
7 Univ. of Texas-Permian Basin C 3:48.30 x3:47.79
1) Fruge, Elliot 2) Hinson, Will 3) Greenberg, Logan 4) Griffith, Grant
28.63 59.05 (59.05) 1:29.26 (30.21) 2:02.91 (1:03.86)
2:28.41 (25.50) 2:59.16 (56.25) 3:22.14 (22.98) 3:47.79 (48.63)
8 McMurry University A 3:45.73 3:48.99
1) Worley, Nathan 2) Harber, Daniel 3) Osterman, Craig 4) White, Sean
28.44 59.26 (59.26) 1:29.60 (30.34) 2:05.11 (1:05.85)
2:29.28 (24.17) 2:57.82 (52.71) 3:22.00 (24.18) 3:48.99 (51.17)
9 Southwestern University A 3:50.90 3:50.73
1) Stanfield, Josh 2) La Rochelle, Jon 3) Flanigan, Patrick 4) Prater, John
30.31 1:02.09 (1:02.09) 1:32.15 (30.06) 2:06.31 (1:04.22)
2:31.22 (24.91) 3:01.58 (55.27) 3:24.49 (22.91) 3:50.73 (49.15)
10 McMurry University B 4:12.40 4:09.27
1) Sherwood, Ben 2) Richards, David 3) Perez, Matt 4) Vasquez, Aaron
29.58 1:01.08 (1:01.08) 1:32.01 (30.93) 2:08.76 (1:07.68)
2:37.89 (29.13) 3:13.51 (1:04.75) 3:39.69 (26.18) 4:09.27 (55.76)
Event 13 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Univ of the Incarnate Word-ST A 1:48.13 1:53.31
1) Turner, Joy 2) Ralston, Melissa 3) Murray, Lesley C 4) Watson, Rachel
29.25 1:00.01 (30.76) 1:27.25 (27.24) 1:53.31 (26.06)
2 Trinity University A 1:55.39 1:56.01
1) Zinser, Kristen 2) Griffis, Sara 3) Butts, Leslie 4) Price, Ana
29.49 1:02.94 (33.45) 1:30.69 (27.75) 1:56.01 (25.32)
3 Univ of the Incarnate Word-ST B NT 1:57.62
1) Paul, Ashley 2) Szilagyi, Nora 3) Moreno, Adrianna 4) Chilcoat, Paige
29.97 1:02.79 (32.82) 1:31.74 (28.95) 1:57.62 (25.88)
4 Trinity University B 1:55.67 1:58.62
1) Ince, Jennifer 2) Parra, Annia 3) Ladymon, Leigh Anne 4) Berude, Rachel
30.61 1:04.81 (34.20) 1:33.10 (28.29) 1:58.62 (25.52)
5 Southwestern University A 2:01.67 1:58.71
1) Thompson, Bailey 2) McCausland, Sarah 3) Ayers, Sarah 4) Comerota, Michele
29.68 1:04.42 (34.74) 1:32.27 (27.85) 1:58.71 (26.44)
6 Trinity University C 1:56.90 x2:01.32
1) Ulrich, Renee 2) Price, Mary 3) Schwartz, Jessica 4) West, Mary
30.39 1:05.00 (34.61) 1:34.49 (29.49) 2:01.32 (26.83)
7 Univ. of Texas-Permian Basin A 2:01.55 2:02.00
1) Wilcox, Cassandra 2) Ferguson, Stephanie 3) McCullough, Elora 4) Moon, Shelby
32.29 1:06.04 (33.75) 1:35.21 (29.17) 2:02.00 (26.79)
8 Univ. of Texas-Permian Basin B 2:04.37 2:04.79
1) Welch, Katie 2) Duhon, Rachel 3) Tobosa, Kirsten 4) Walter, Julie
32.30 1:06.53 (34.23) 1:36.75 (30.22) 2:04.79 (28.04)
9 Southwestern University B NT 2:05.42
1) Lewis, Elizabeth 2) Morton, Stephanie 3) Nelson, Melissa 4) Moody, Christine
32.64 1:09.01 (36.37) 1:38.61 (29.60) 2:05.42 (26.81)
10 Univ. of Texas-Permian Basin C 2:09.51 x2:11.59
1) Townsend, Sara 2) Gossett, Morgan 3) Padilla, Kaylyn 4) Groneman, Katie
34.51 1:10.88 (36.37) 1:42.00 (31.12) 2:11.59 (29.59)
--- McMurry University A 1:58.98 DQ
1) Altstaetter, Alex 2) Perkins, Amber 3) Johnson, Erin 4) Hager, Elise
31.93 1:10.21 (38.28) 1:37.28 (27.07) DQ (27.15)
Event 14 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Univ of the Incarnate Word-ST A 1:32.81 1:36.48
1) Shake, James 2) McKay, Blake 3) Reeves, Sean M 4) Bernhard, Luke
24.39 51.77 (27.38) 1:14.99 (23.22) 1:36.48 (21.49)
2 Univ. of Texas-Permian Basin A 1:39.02 1:38.46
1) Sarradet, Joseph 2) Neal, Dalton 3) McKinlay, Sam 4) Millan, Rick
25.14 52.72 (27.58) 1:16.67 (23.95) 1:38.46 (21.79)
3 Univ of the Incarnate Word-ST B NT 1:38.88
1) Reyes, Teofilo 2) Haetchten, Kalym 3) Murata, Daniel 4) Cardenas, Patrick
24.84 53.91 (29.07) 1:17.18 (23.27) 1:38.88 (21.70)
4 Trinity University A 1:39.16 1:41.59
1) Cauthorn, Drew 2) Banister, Hunter 3) Bard, Spencer 4) Mullings, Graham
27.14 55.59 (28.45) 1:19.56 (23.97) 1:41.59 (22.03)
5 Univ of the Incarnate Word-ST C NT x1:42.35
1) Zander, Miles 2) McKay, Trent 3) Ryan, Daniel 4) Bove, Paul
25.49 54.52 (29.03) 1:20.12 (25.60) 1:42.35 (22.23)
6 Univ. of Texas-Permian Basin B 1:42.59 1:42.57
1) Schroeder, Brian 2) Anzano, Michael 3) Downs, Erik 4) Palma, Alex
26.72 56.25 (29.53) 1:20.50 (24.25) 1:42.57 (22.07)
(Event 14 Boys 200 Yard Medley Relay)
Team Relay Seed Time Finals Time
7 Trinity University B 1:43.14 1:43.08
1) Fronczak, Sean 2) Mehrinfar, Audel 3) Dielmann, Zach 4) Benton, Sean
27.30 56.27 (28.97) 1:20.53 (24.26) 1:43.08 (22.55)
8 McMurry University A 1:58.98 1:43.57
1) Worley, Nathan 2) Harber, Daniel 3) Osterman, Craig 4) White, Sean
27.36 56.61 (29.25) 1:20.42 (23.81) 1:43.57 (23.15)
9 Univ. of Texas-Permian Basin C 1:43.32 x1:44.13
1) Fruge, Elliot 2) Hinson, Will 3) Greenberg, Logan 4) Griffith, Grant
27.17 56.40 (29.23) 1:22.05 (25.65) 1:44.13 (22.08)
10 Trinity University C 1:44.01 x1:45.39
1) Hill, Spencer 2) Wey, Matt 3) Lubinski, JJ 4) Robison, CJ
27.27 56.11 (28.84) 1:22.07 (25.96) 1:45.39 (23.32)
11 McMurry University B 1:46.40 1:50.31
1) Sherwood, Ben 2) Richards, David 3) Perez, Matt
28.25 58.55 (30.30) 1:25.62 (27.07) 1:50.31 (24.69)
--- Southwestern University A 1:45.75 DQ
1) Stanfield, Josh 2) La Rochelle, Jon 3) Flanigan, Patrick 4) Prater, John
Event 15 Girls 400 Yard IM
Name School Seed Time Finals Time
1 Alexander, Paulina Univ of the Incarnate Word-ST 4:29.61 4:38.20
29.89 1:03.51 (33.62) 1:39.05 (35.54) 2:13.79 (34.74)
2:53.69 (39.90) 3:34.79 (41.10) 4:07.08 (32.29) 4:38.20 (31.12)
2 Lewis, Elizabeth Southwestern University 4:51.87 4:42.50
30.80 1:05.27 (34.47) 1:42.15 (36.88) 2:17.57 (35.42)
2:57.49 (39.92) 3:37.87 (40.38) 4:10.95 (33.08) 4:42.50 (31.55)
3 Tucci, Lisa Trinity University 4:42.00 4:46.93
29.93 1:04.29 (34.36) 1:42.71 (38.42) 2:19.73 (37.02)
2:59.97 (40.24) 3:41.56 (41.59) 4:15.43 (33.87) 4:46.93 (31.50)
4 Paul, Ashley Univ of the Incarnate Word-ST 4:41.49 4:47.34
30.26 1:04.89 (34.63) 1:41.34 (36.45) 2:17.34 (36.00)
2:59.27 (41.93) 3:42.25 (42.98) 4:16.04 (33.79) 4:47.34 (31.30)
5 Duhon, Rachel Univ. of Texas-Permian Basin 4:56.76 5:01.12
30.55 1:04.74 (34.19) 1:43.53 (38.79) 2:22.62 (39.09)
3:05.36 (42.74) 3:49.82 (44.46) 4:26.04 (36.22) 5:01.12 (35.08)
6 Bahr, Lara Trinity University 5:15.10 5:10.91
34.09 1:13.68 (39.59) 1:52.56 (38.88) 2:30.78 (38.22)
3:15.98 (45.20) 4:01.80 (45.82) 4:36.82 (35.02) 5:10.91 (34.09)
7 Szymczak, Sonni Trinity University 5:09.75 5:15.62
32.13 1:11.00 (38.87) 1:51.55 (40.55) 2:32.38 (40.83)
3:18.28 (45.90) 4:05.13 (46.85) 4:41.12 (35.99) 5:15.62 (34.50)
8 Welch, Katie Univ. of Texas-Permian Basin 5:34.59 5:16.56
34.39 1:14.84 (40.45) 1:54.42 (39.58) 2:31.69 (37.27)
3:17.40 (45.71) 4:03.65 (46.25) 4:41.04 (37.39) 5:16.56 (35.52)
9 Padilla, Kaylyn Univ. of Texas-Permian Basin 5:39.30 5:29.13
36.40 1:19.34 (42.94) 2:02.33 (42.99) 2:43.86 (41.53)
3:29.84 (45.98) 4:15.91 (46.07) 4:53.21 (37.30) 5:29.13 (35.92)
10 Luguna, Audrey McMurry University NT 5:34.93
40.02 1:26.19 (46.17) 2:06.32 (40.13) 2:46.54 (40.22)
3:32.24 (45.70) 4:18.13 (45.89) 4:56.75 (38.62) 5:34.93 (38.18)
11 Townsend, Sara Univ. of Texas-Permian Basin 6:10.79 5:56.71
41.08 1:29.06 (47.98) 2:12.57 (43.51) 2:54.22 (41.65)
3:45.54 (51.32) 4:37.67 (52.13) 5:18.97 (41.30) 5:56.71 (37.74)
Event 16 Boys 400 Yard IM
Name School Seed Time Finals Time
1 Belousov, Nikita Univ of the Incarnate Word-ST 4:07.09 4:04.31
26.12 55.76 (29.64) 1:26.86 (31.10) 1:57.59 (30.73)
2:32.67 (35.08) 3:07.25 (34.58) 3:36.20 (28.95) 4:04.31 (28.11)
2 Yatsko, Alex Univ of the Incarnate Word-ST 4:00.53 4:11.65
25.35 55.08 (29.73) 1:27.44 (32.36) 1:59.20 (31.76)
2:33.99 (34.79) 3:09.72 (35.73) 3:43.19 (33.47) 4:11.65 (28.46)
3 Miranda, Alex Trinity University 4:14.90 4:12.72
26.80 57.07 (30.27) 1:29.93 (32.86) 2:02.19 (32.26)
2:38.78 (36.59) 3:15.49 (36.71) 3:45.13 (29.64) 4:12.72 (27.59)
4 Rubin, Mark Univ of the Incarnate Word-ST 4:06.69 4:12.86
26.40 56.39 (29.99) 1:29.84 (33.45) 2:02.54 (32.70)
2:39.96 (37.42) 3:17.14 (37.18) 3:45.57 (28.43) 4:12.86 (27.29)
5 McKinlay, Sam Univ. of Texas-Permian Basin 4:16.77 4:14.57
26.64 56.79 (30.15) 1:29.32 (32.53) 2:01.60 (32.28)
2:39.00 (37.40) 3:17.06 (38.06) 3:46.01 (28.95) 4:14.57 (28.56)
6 Chede, Conrado Univ of the Incarnate Word-ST NT 4:18.71
28.20 59.44 (31.24) 1:33.03 (33.59) 2:06.08 (33.05)
2:44.38 (38.30) 3:22.72 (38.34) 3:52.13 (29.41) 4:18.71 (26.58)
7 Ilchenko, Oleksii Univ of the Incarnate Word-ST NT 4:20.20
27.54 59.45 (31.91) 1:31.61 (32.16) 2:03.56 (31.95)
2:42.22 (38.66) 3:22.43 (40.21) 3:52.67 (30.24) 4:20.20 (27.53)
8 Wey, Matt Trinity University 4:27.02 4:29.87
28.59 1:01.64 (33.05) 1:37.07 (35.43) 2:10.57 (33.50)
2:50.04 (39.47) 3:29.24 (39.20) 3:59.86 (30.62) 4:29.87 (30.01)
9 Downs, Erik Univ. of Texas-Permian Basin NT 4:43.45
29.09 1:02.50 (33.41) 1:39.76 (37.26) 2:15.28 (35.52)
2:56.51 (41.23) 3:37.73 (41.22) 4:10.58 (32.85) 4:43.45 (32.87)
10 Kainer, Cameron Univ. of Texas-Permian Basin 4:43.53 4:43.60
29.42 1:03.07 (33.65) 1:40.17 (37.10) 2:16.80 (36.63)
2:57.72 (40.92) 3:38.27 (40.55) 4:11.70 (33.43) 4:43.60 (31.90)
11 Vasquez, Aaron McMurry University NT 4:53.00
31.38 1:08.52 (37.14) 1:45.97 (37.45) 2:23.64 (37.67)
3:05.67 (42.03) 3:48.01 (42.34) 4:21.50 (33.49) 4:53.00 (31.50)
Event 17 Girls 100 Yard Butterfly
Name School Seed Time Finals Time
1 Johnson, Erin McMurry University 1:00.29 1:00.16
28.11 1:00.16 (32.05)
2 Murray, Lesley C Univ of the Incarnate Word-ST 58.83 1:00.74
28.81 1:00.74 (31.93)
3 Turner, Joy Univ of the Incarnate Word-ST 57.45 1:00.79
27.97 1:00.79 (32.82)
4 Lubbers, Danica Univ of the Incarnate Word-ST 1:03.08 1:01.98
29.62 1:01.98 (32.36)
5 Ayers, Sarah Southwestern University 1:02.42 1:02.19
29.07 1:02.19 (33.12)
6 Ladymon, Leigh Anne Trinity University 1:02.50 1:02.36
29.12 1:02.36 (33.24)
7 Schwartz, Jessica Trinity University 1:03.28 1:03.25
29.95 1:03.25 (33.30)
8 Price, Mary Trinity University 1:03.42 1:03.58
30.05 1:03.58 (33.53)
(Event 17 Girls 100 Yard Butterfly)
Name School Seed Time Finals Time
9 Armus, Katie Univ of the Incarnate Word-ST 1:01.66 1:04.71
29.65 1:04.71 (35.06)
10 O'Brien, Kate Trinity University 1:05.03 1:05.32
30.99 1:05.32 (34.33)
11 Moreno, Adrianna Univ of the Incarnate Word-ST 1:05.61 1:06.32
30.30 1:06.32 (36.02)
12 McCullough, Elora Univ. of Texas-Permian Basin 1:06.14 1:06.61
30.76 1:06.61 (35.85)
13 Nelson, Melissa Southwestern University 1:04.65 1:07.50
31.03 1:07.50 (36.47)
14 Charnholm, Char-Day Univ. of Texas-Permian Basin 1:08.31 1:08.66
32.55 1:08.66 (36.11)
15 Tobosa, Kirsten Univ. of Texas-Permian Basin 1:10.34 1:09.95
32.92 1:09.95 (37.03)
16 Lopez-Fuentes, Anya Southwestern University 1:20.55 1:20.87
38.39 1:20.87 (42.48)
--- Butts, Leslie Trinity University 1:00.35 NS
Event 18 Boys 100 Yard Butterfly
Name School Seed Time Finals Time
1 Shake, James Univ of the Incarnate Word-ST 50.33 51.35
24.49 51.35 (26.86)
2 Cardenas, Patrick Univ of the Incarnate Word-ST 51.99 51.94
24.32 51.94 (27.62)
3 Murata, Daniel Univ of the Incarnate Word-ST 48.84 52.23
24.67 52.23 (27.56)
4 Reeves, Sean M Univ of the Incarnate Word-ST 50.48 53.02
25.25 53.02 (27.77)
5 Reyes, Teofilo Univ of the Incarnate Word-ST 52.31 53.45
25.04 53.45 (28.41)
6 Castillo, Jonathan Univ of the Incarnate Word-ST 54.37 53.58
24.95 53.58 (28.63)
7 Osterman, Craig McMurry University 52.05 53.88
24.88 53.88 (29.00)
8 McLaughlin, Matt Univ of the Incarnate Word-ST 53.33 54.03
25.44 54.03 (28.59)
9 Bard, Spencer Trinity University 53.02 54.23
25.25 54.23 (28.98)
10 Little, Kyle Univ of the Incarnate Word-ST 54.11 54.94
24.53 54.94 (30.41)
11 Mullings, Graham Trinity University 58.50 55.09
25.87 55.09 (29.22)
12 Dielmann, Zach Trinity University 57.10 55.33
25.18 55.33 (30.15)
13 Cuda, Cameron Univ of the Incarnate Word-ST 55.02 55.45
25.05 55.45 (30.40)
14 Zander, Miles Univ of the Incarnate Word-ST NT 55.46
26.24 55.46 (29.22)
15 Anthony, Russell Univ of the Incarnate Word-ST 56.57 55.49
26.03 55.49 (29.46)
16 Palma, Alex Univ. of Texas-Permian Basin 56.86 55.54
25.90 55.54 (29.64)
17 Benton, Sean Trinity University 56.90 56.22
26.71 56.22 (29.51)
(Event 18 Boys 100 Yard Butterfly)
Name School Seed Time Finals Time
18 Bove, Paul Univ of the Incarnate Word-ST 1:01.73 56.45
25.63 56.45 (30.82)
19 Rodriguez, Jake Univ. of Texas-Permian Basin 56.31 56.51
26.51 56.51 (30.00)
20 Lubinski, JJ Trinity University 56.90 57.05
26.41 57.05 (30.64)
21 Ryan, Daniel Univ of the Incarnate Word-ST 56.67 57.30
26.49 57.30 (30.81)
22 Rodriguez, Jacob Univ. of Texas-Permian Basin 58.49 58.71
27.38 58.71 (31.33)
23 Robison, CJ Trinity University 1:00.10 59.06
27.79 59.06 (31.27)
24 Battles, Andrew Trinity University 58.50 59.44
28.03 59.44 (31.41)
25 De La Vega, Jorge Univ of the Incarnate Word-ST NT 1:02.59
28.14 1:02.59 (34.45)
26 Perez, Matt McMurry University 1:02.05 1:05.31
29.69 1:05.31 (35.62)
Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke
Name School Seed Time Finals Time
1 Ralston, Melissa Univ of the Incarnate Word-ST 1:07.68 1:08.80
32.39 1:08.80 (36.41)
2 Szilagyi, Nora Univ of the Incarnate Word-ST 1:08.27 1:11.34
33.29 1:11.34 (38.05)
3 Sprado, Hannah Univ of the Incarnate Word-ST 1:14.02 1:14.34
35.13 1:14.34 (39.21)
4 Ferguson, Stephanie Univ. of Texas-Permian Basin 1:14.88 1:15.82
35.23 1:15.82 (40.59)
5 Parra, Annia Trinity University 1:15.90 1:17.55
37.10 1:17.55 (40.45)
6 Lape, Allison Univ. of Texas-Permian Basin 1:17.26 1:17.66
36.70 1:17.66 (40.96)
7 Padilla, Kaylyn Univ. of Texas-Permian Basin 1:17.06 1:18.38
36.85 1:18.38 (41.53)
8 Brooks, Lauren N Univ of the Incarnate Word-ST 1:17.49 1:18.46
36.61 1:18.46 (41.85)
9 Morton, Stephanie Southwestern University 1:17.10 1:18.59
37.60 1:18.59 (40.99)
10 McCausland, Sarah Southwestern University 1:16.08 1:18.84
36.45 1:18.84 (42.39)
11 Perkins, Amber McMurry University 1:18.21 1:19.95
37.56 1:19.95 (42.39)
12 Gossett, Morgan Univ. of Texas-Permian Basin 1:19.30 1:20.29
38.23 1:20.29 (42.06)
13 West, Abigail Univ. of Texas-Permian Basin 1:20.10 1:20.58
37.98 1:20.58 (42.60)
14 Comerota, Michele Southwestern University 1:18.74 1:20.77
38.16 1:20.77 (42.61)
*15 Luguna, Audrey McMurry University 1:21.53 1:25.10
40.74 1:25.10 (44.36)
*15 Taylor, Jenna McMurry University 1:21.61 1:25.10
40.01 1:25.10 (45.09)
(Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke)
Name School Seed Time Finals Time
17 Colpitts, Natalie McMurry University NT 1:33.87
43.20 1:33.87 (50.67)
--- Nascimento, Tamiris Univ of the Incarnate Word-ST 1:07.99 NS
Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke
Name School Seed Time Finals Time
1 Neal, Dalton Univ. of Texas-Permian Basin 1:02.46 1:00.88
28.75 1:00.88 (32.13)
2 McKay, Blake Univ of the Incarnate Word-ST 57.09 1:01.37
28.92 1:01.37 (32.45)
3 Haetchten, Kalym Univ of the Incarnate Word-ST 1:02.07 1:02.14
29.50 1:02.14 (32.64)
4 Mehrinfar, Audel Trinity University 1:02.04 1:02.53
29.76 1:02.53 (32.77)
5 Prater, John Southwestern University 1:03.53 1:03.96
29.59 1:03.96 (34.37)
6 Hinson, Will Univ. of Texas-Permian Basin 1:04.73 1:04.02
30.18 1:04.02 (33.84)
7 Reeves, Sean M Univ of the Incarnate Word-ST 1:01.69 1:04.26
30.28 1:04.26 (33.98)
8 Harber, Daniel McMurry University 1:06.61 1:04.57
30.55 1:04.57 (34.02)
9 Anzano, Michael Univ. of Texas-Permian Basin 1:03.17 1:04.73
30.11 1:04.73 (34.62)
10 Banister, Hunter Trinity University 1:03.93 1:04.77
30.27 1:04.77 (34.50)
11 La Rochelle, Jon Southwestern University 1:05.02 1:05.18
30.52 1:05.18 (34.66)
12 McKay, Trent Univ of the Incarnate Word-ST 1:05.35 1:06.11
30.31 1:06.11 (35.80)
13 Thompson, Greg Univ. of Texas-Permian Basin 1:08.39 1:06.94
31.43 1:06.94 (35.51)
14 Millan, Rick Univ. of Texas-Permian Basin 1:06.95 1:08.51
31.46 1:08.51 (37.05)
15 Richards, David McMurry University 1:06.99 1:09.09
32.38 1:09.09 (36.71)
16 Marthiljohni, Justin Univ. of Texas-Permian Basin 1:08.56 1:09.33
32.08 1:09.33 (37.25)
17 Newman, Thomas Southwestern University 1:12.63 1:13.12
33.94 1:13.12 (39.18)
18 Harn, Jason McMurry University NT 1:18.04
34.56 1:18.04 (43.48)
19 Balkcom, Josh McMurry University 1:21.87 1:21.39
38.14 1:21.39 (43.25)
--- Claar, Zack Trinity University 1:06.50 NS
Event 21 Girls 100 Yard Backstroke
Name School Seed Time Finals Time
1 Ayers, Sarah Southwestern University 1:02.07 1:01.76
30.24 1:01.76 (31.52)
2 Thompson, Bailey Southwestern University 1:01.75 1:02.67
30.50 1:02.67 (32.17)
3 Zinser, Kristen Trinity University 1:02.04 1:02.69
30.73 1:02.69 (31.96)
(Event 21 Girls 100 Yard Backstroke)
Name School Seed Time Finals Time
4 Ulrich, Renee Trinity University 1:03.50 1:03.30
30.78 1:03.30 (32.52)
5 Ryzhova, Victoria Univ of the Incarnate Word-ST 1:00.58 1:03.61
30.94 1:03.61 (32.67)
6 Ince, Jennifer Trinity University 1:02.46 1:04.48
31.68 1:04.48 (32.80)
7 Price, Mary Trinity University 1:03.99 1:04.75
31.59 1:04.75 (33.16)
8 Banister, Bryden Trinity University 1:05.90 1:05.17
31.56 1:05.17 (33.61)
9 Berude, Rachel Trinity University 1:06.10 1:06.02
32.10 1:06.02 (33.92)
10 Wilcox, Cassandra Univ. of Texas-Permian Basin 1:07.78 1:07.70
33.34 1:07.70 (34.36)
11 Welch, Katie Univ. of Texas-Permian Basin 1:08.93 1:07.82
33.50 1:07.82 (34.32)
12 Wheeler, Darcy Trinity University 1:09.10 1:07.89
33.11 1:07.89 (34.78)
13 Hager, Elise McMurry University 1:08.32 1:08.27
33.62 1:08.27 (34.65)
14 Schwartz, Jessica Trinity University 1:09.90 1:08.54
33.76 1:08.54 (34.78)
15 Pearce, Elizabeth Univ of the Incarnate Word-ST 1:11.36 1:09.27
34.34 1:09.27 (34.93)
16 Griffis, Sara Trinity University 1:07.50 1:10.69
34.59 1:10.69 (36.10)
17 Stangebye, Sarah McMurry University NT 1:25.54
41.64 1:25.54 (43.90)
18 Marmolejo, Cynthia Univ. of Texas-Permian Basin 1:28.71 1:27.42
42.30 1:27.42 (45.12)
--- Altstaetter, Alex McMurry University 1:02.12 NS
Event 22 Boys 100 Yard Backstroke
Name School Seed Time Finals Time
1 Shake, James Univ of the Incarnate Word-ST 50.99 51.66
25.45 51.66 (26.21)
2 Belousov, Nikita Univ of the Incarnate Word-ST 52.24 51.70
25.58 51.70 (26.12)
3 Reyes, Teofilo Univ of the Incarnate Word-ST 53.82 53.25
26.12 53.25 (27.13)
4 Ilchenko, Oleksii Univ of the Incarnate Word-ST 51.96 53.26
26.23 53.26 (27.03)
5 Murata, Daniel Univ of the Incarnate Word-ST 55.15 54.46
26.52 54.46 (27.94)
6 McCloskey, Patrick Univ of the Incarnate Word-ST 54.58 55.19
27.20 55.19 (27.99)
7 Escalante, Rudy Univ of the Incarnate Word-ST 53.99 55.26
27.07 55.26 (28.19)
8 Zander, Miles Univ of the Incarnate Word-ST 53.41 55.27
27.24 55.27 (28.03)
9 Schroeder, Brian Univ. of Texas-Permian Basin 54.82 56.51
27.38 56.51 (29.13)
10 Fronczak, Sean Trinity University 54.91 56.82
28.22 56.82 (28.60)
(Event 22 Boys 100 Yard Backstroke)
Name School Seed Time Finals Time
11 Dielmann, Zach Trinity University 57.90 57.62
28.26 57.62 (29.36)
12 Flanigan, Patrick Southwestern University 1:00.71 57.69
28.38 57.69 (29.31)
13 Hill, Spencer Trinity University 58.55 57.96
28.15 57.96 (29.81)
14 Little, Kyle Univ of the Incarnate Word-ST 56.64 58.46
28.20 58.46 (30.26)
15 Worley, Nathan McMurry University 59.48 58.90
28.57 58.90 (30.33)
16 Sherwood, Ben McMurry University 59.77 59.52
28.78 59.52 (30.74)
17 Cauthorn, Drew Trinity University 1:00.50 59.81
29.17 59.81 (30.64)
18 Fruge, Elliot Univ. of Texas-Permian Basin 58.71 1:00.03
29.03 1:00.03 (31.00)
19 Anthony, Russell Univ of the Incarnate Word-ST NT 1:00.98
29.20 1:00.98 (31.78)
20 Kainer, Cameron Univ. of Texas-Permian Basin 1:01.64 1:01.15
30.42 1:01.15 (30.73)
21 Vasquez, Aaron McMurry University 1:03.97 1:01.26
29.76 1:01.26 (31.50)
22 Bard, Spencer Trinity University 1:00.50 1:01.92
29.45 1:01.92 (32.47)
23 De La Vega, Jorge Univ of the Incarnate Word-ST NT 1:02.40
30.17 1:02.40 (32.23)
24 Stanfield, Josh Southwestern University 1:01.54 1:02.55
30.76 1:02.55 (31.79)
25 Bassett, Eric Trinity University 1:01.90 1:03.28
31.24 1:03.28 (32.04)
26 Johnson, Kalee McMurry University 1:02.06 1:03.71
30.31 1:03.71 (33.40)
27 Perez, Matt McMurry University 1:06.97 1:09.28
33.33 1:09.28 (35.95)
--- Sarradet, Joseph Univ. of Texas-Permian Basin 52.71 NS
Event 23 Girls 200 Yard Freestyle
Name School Seed Time Finals Time
1 Cardenas, Julia Univ of the Incarnate Word-ST 1:56.50 1:57.21
27.56 57.21 (29.65) 1:27.36 (30.15) 1:57.21 (29.85)
2 Paul, Ashley Univ of the Incarnate Word-ST 1:57.48 1:58.23
27.96 57.86 (29.90) 1:28.25 (30.39) 1:58.23 (29.98)
3 Davidson, Kayln Univ of the Incarnate Word-ST 1:56.60 1:59.07
27.94 57.82 (29.88) 1:27.88 (30.06) 1:59.07 (31.19)
4 Murray, Lesley C Univ of the Incarnate Word-ST 1:56.46 2:00.98
28.23 59.48 (31.25) 1:30.77 (31.29) 2:00.98 (30.21)
5 Corbett, Melissa Univ of the Incarnate Word-ST 1:59.55 2:01.36
28.56 58.90 (30.34) 1:29.89 (30.99) 2:01.36 (31.47)
6 Price, Ana Trinity University 2:02.46 2:01.59
28.47 59.74 (31.27) 1:30.93 (31.19) 2:01.59 (30.66)
7 Tucci, Lisa Trinity University 2:01.40 2:01.65
28.94 1:00.10 (31.16) 1:31.70 (31.60) 2:01.65 (29.95)
8 Lubbers, Danica Univ of the Incarnate Word-ST NT 2:01.73
28.68 59.25 (30.57) 1:30.65 (31.40) 2:01.73 (31.08)
(Event 23 Girls 200 Yard Freestyle)
Name School Seed Time Finals Time
9 West, Mary Trinity University 2:02.39 2:03.85
28.66 59.20 (30.54) 1:31.31 (32.11) 2:03.85 (32.54)
10 Leger, Jessica Univ of the Incarnate Word-ST 1:57.94 2:04.42
28.69 59.84 (31.15) 1:31.90 (32.06) 2:04.42 (32.52)
11 Gil, Jennifer Univ of the Incarnate Word-ST 2:03.38 2:04.77
28.88 1:00.04 (31.16) 1:32.07 (32.03) 2:04.77 (32.70)
12 Wheeler, Darcy Trinity University 2:09.10 2:05.49
29.39 1:01.14 (31.75) 1:33.09 (31.95) 2:05.49 (32.40)
13 Berude, Rachel Trinity University 2:02.92 2:05.84
29.03 1:00.95 (31.92) 1:33.30 (32.35) 2:05.84 (32.54)
14 Griffis, Sara Trinity University 2:10.67 2:06.13
29.94 1:02.31 (32.37) 1:34.57 (32.26) 2:06.13 (31.56)
15 Moreno, Adrianna Univ of the Incarnate Word-ST NT 2:06.91
29.50 1:01.80 (32.30) 1:34.56 (32.76) 2:06.91 (32.35)
16 Chilcoat, Paige Univ of the Incarnate Word-ST 2:04.94 2:07.67
29.20 1:01.03 (31.83) 1:34.41 (33.38) 2:07.67 (33.26)
17 Moon, Shelby Univ. of Texas-Permian Basin 2:05.34 2:07.91
29.39 1:01.86 (32.47) 1:34.89 (33.03) 2:07.91 (33.02)
18 Zinser, Kristen Trinity University 2:10.90 2:08.15
29.81 1:02.20 (32.39) 1:35.45 (33.25) 2:08.15 (32.70)
19 Sprado, Hannah Univ of the Incarnate Word-ST NT 2:09.41
30.17 1:02.83 (32.66) 1:36.06 (33.23) 2:09.41 (33.35)
20 Comerota, Michele Southwestern University 2:07.89 2:09.52
29.70 1:02.57 (32.87) 1:37.05 (34.48) 2:09.52 (32.47)
21 Burke, Caitlyn Univ of the Incarnate Word-ST 2:06.20 2:10.13
29.98 1:01.99 (32.01) 1:35.96 (33.97) 2:10.13 (34.17)
22 O'Brien, Kate Trinity University 2:16.94 2:15.85
31.19 1:05.69 (34.50) 1:40.43 (34.74) 2:15.85 (35.42)
23 Walter, Julie Univ. of Texas-Permian Basin 2:11.69 2:17.18
29.89 1:03.57 (33.68) 1:39.37 (35.80) 2:17.18 (37.81)
24 Evans, Leah Univ of the Incarnate Word-ST NT 2:21.33
31.01 1:06.12 (35.11) 1:44.19 (38.07) 2:21.33 (37.14)
25 Groneman, Katie Univ. of Texas-Permian Basin 2:24.22 2:23.45
33.05 1:09.79 (36.74) 1:48.46 (38.67) 2:23.45 (34.99)
26 Dees, Halie McMurry University 2:34.89 2:30.33
34.80 1:13.00 (38.20) 1:51.58 (38.58) 2:30.33 (38.75)
27 Szymczak, Sonni Trinity University 2:29.59 2:30.93
33.18 1:11.67 (38.49) 1:50.86 (39.19) 2:30.93 (40.07)
--- Nascimento, Tamiris Univ of the Incarnate Word-ST 1:57.99 NS
--- Watson, Rachel Univ of the Incarnate Word-ST 1:55.99 NS
--- Butts, Leslie Trinity University 2:08.90 NS
--- Taylor, Jenna McMurry University 2:23.23 NS
--- Ince, Jennifer Trinity University 2:05.90 NS
Event 24 Boys 200 Yard Freestyle
Name School Seed Time Finals Time
1 Yatsko, Alex Univ of the Incarnate Word-ST 1:40.86 1:44.16
24.89 51.22 (26.33) 1:17.45 (26.23) 1:44.16 (26.71)
2 Mullings, Graham Trinity University 1:47.55 1:46.39
24.37 51.10 (26.73) 1:18.97 (27.87) 1:46.39 (27.42)
3 McKinlay, Sam Univ. of Texas-Permian Basin 1:48.21 1:46.64
25.44 53.28 (27.84) 1:19.54 (26.26) 1:46.64 (27.10)
4 Rubin, Mark Univ of the Incarnate Word-ST 1:43.08 1:46.68
25.22 52.29 (27.07) 1:19.82 (27.53) 1:46.68 (26.86)
(Event 24 Boys 200 Yard Freestyle)
Name School Seed Time Finals Time
5 Chede, Conrado Univ of the Incarnate Word-ST 1:40.78 1:46.96
25.08 52.40 (27.32) 1:20.08 (27.68) 1:46.96 (26.88)
6 Cardenas, Patrick Univ of the Incarnate Word-ST 1:40.91 1:47.08
24.88 51.62 (26.74) 1:18.65 (27.03) 1:47.08 (28.43)
7 McLaughlin, Matt Univ of the Incarnate Word-ST 1:44.25 1:47.57
24.95 52.24 (27.29) 1:20.26 (28.02) 1:47.57 (27.31)
8 Palma, Alex Univ. of Texas-Permian Basin 1:49.05 1:48.43
24.99 51.78 (26.79) 1:19.80 (28.02) 1:48.43 (28.63)
9 Little, Kyle Univ of the Incarnate Word-ST 1:50.95 1:50.96
25.31 53.36 (28.05) 1:21.77 (28.41) 1:50.96 (29.19)
10 Griffith, Grant Univ. of Texas-Permian Basin 1:50.85 1:51.41
25.47 53.22 (27.75) 1:21.96 (28.74) 1:51.41 (29.45)
11 Cuda, Cameron Univ of the Incarnate Word-ST 1:50.81 1:51.51
24.76 52.50 (27.74) 1:21.47 (28.97) 1:51.51 (30.04)
12 Greenberg, Logan Univ. of Texas-Permian Basin 1:51.53 1:51.72
25.74 54.26 (28.52) 1:22.77 (28.51) 1:51.72 (28.95)
13 Wey, Matt Trinity University NT 1:51.88
26.35 54.86 (28.51) 1:23.49 (28.63) 1:51.88 (28.39)
14 Mehrinfar, Audel Trinity University 1:52.94 1:52.20
26.22 54.19 (27.97) 1:23.06 (28.87) 1:52.20 (29.14)
15 Lubinski, JJ Trinity University 1:53.10 1:52.93
26.18 55.00 (28.82) 1:24.56 (29.56) 1:52.93 (28.37)
16 Bernhard, Luke Univ of the Incarnate Word-ST 1:46.80 1:53.13
25.11 53.65 (28.54) 1:23.02 (29.37) 1:53.13 (30.11)
17 Bove, Paul Univ of the Incarnate Word-ST 1:58.30 1:53.29
24.97 53.27 (28.30) 1:23.49 (30.22) 1:53.29 (29.80)
18 Benton, Sean Trinity University 1:54.50 1:54.47
26.82 55.72 (28.90) 1:25.03 (29.31) 1:54.47 (29.44)
19 Hill, Spencer Trinity University 1:54.50 1:54.60
27.22 56.65 (29.43) 1:26.14 (29.49) 1:54.60 (28.46)
20 Brew, Michael Trinity University 1:51.23 1:54.68
26.24 55.01 (28.77) 1:24.87 (29.86) 1:54.68 (29.81)
21 Robison, CJ Trinity University 1:55.38 1:55.23
26.51 56.09 (29.58) 1:25.87 (29.78) 1:55.23 (29.36)
22 Ryan, Daniel Univ of the Incarnate Word-ST 1:52.99 1:55.34
26.16 54.66 (28.50) 1:24.96 (30.30) 1:55.34 (30.38)
23 Pamilton, Damontre Univ of the Incarnate Word-ST 1:51.17 1:55.92
26.44 56.22 (29.78) 1:24.23 (28.01) 1:55.92 (31.69)
24 Thompson, Greg Univ. of Texas-Permian Basin 1:54.81 1:56.91
26.44 56.11 (29.67) 1:26.47 (30.36) 1:56.91 (30.44)
25 Montes, Stephen Southwestern University 1:54.41 1:56.94
26.99 56.07 (29.08) 1:26.23 (30.16) 1:56.94 (30.71)
26 White, Sean McMurry University 1:55.21 1:57.88
26.59 56.74 (30.15) 1:27.76 (31.02) 1:57.88 (30.12)
27 Bassett, Eric Trinity University 1:57.50 1:58.34
27.82 57.19 (29.37) 1:27.90 (30.71) 1:58.34 (30.44)
28 Steele, Taylor Southwestern University 1:58.09 1:59.56
27.26 56.86 (29.60) 1:28.01 (31.15) 1:59.56 (31.55)
29 Spalding, Alex Univ of the Incarnate Word-ST 1:59.96 2:00.42
26.91 56.81 (29.90) 1:29.11 (32.30) 2:00.42 (31.31)
30 Zipprian, Daniel McMurry University 2:04.35 2:03.23
27.07 57.32 (30.25) 1:29.63 (32.31) 2:03.23 (33.60)
31 Weddell, Steven Southwestern University 2:06.20 2:05.56
28.08 59.22 (31.14) 1:31.94 (32.72) 2:05.56 (33.62)
(Event 24 Boys 200 Yard Freestyle)
Name School Seed Time Finals Time
32 Ford, Cameron McMurry University 2:27.84 2:27.39
30.19 1:07.31 (37.12) 1:47.76 (40.45) 2:27.39 (39.63)
Event 25 Girls 3 mtr Diving
Name School Finals Score
1 Martin, Lindsay Trinity University 299.13 555.15
2 Emerick, Hayley Trinity University 493.20 542.00
3 Hahn, Ruth Trinity University 298.60 503.95
4 Powell, Allison Univ of the Incarnate Word-ST 160.80 501.65
*5 Kahler, Madison Trinity University 245.55 456.30
*5 Richard, Jillian Univ of the Incarnate Word-ST 226.50 456.30
7 Bettinger, Lynne Trinity University 311.20 449.00
8 Camp, Diana Trinity University 122.60 274.80
--- Wilde, Jessica Univ of the Incarnate Word-ST 258.70 NS
--- Oliver, Amy Trinity University 368.45 NS
--- Nordstrom, Kristin Trinity University 307.45 NS
Event 26 Boys 3 mtr Diving
Name School Finals Score
1 McDonald, Justin Univ of the Incarnate Word-ST 270.75 580.10
2 Snead, Andrew Trinity University 272.00 460.50
3 Whelan, Austin Univ of the Incarnate Word-ST NT 456.45
4 Foreman, Jack Trinity University 289.55 402.85
5 Hawley, Matt Trinity University 193.80 394.90
6 Brandt, Jonathan Univ of the Incarnate Word-ST 146.60 345.15
7 Navarro, Jeremy Univ of the Incarnate Word-ST 147.10 323.15
--- McKenzie, Collier Univ of the Incarnate Word-ST NT NS
--- Clay, David Trinity University NT NS
--- Martin, Kevin Trinity University 402.65 NS
--- Tinker, Nathan Trinity University NT NS
Event 27 Girls 200 Yard Backstroke
Name School Seed Time Finals Time
1 Thompson, Bailey Southwestern University 2:12.77 2:13.44
32.19 1:05.86 (33.67) 1:40.56 (34.70) 2:13.44 (32.88)
2 Ulrich, Renee Trinity University 2:19.90 2:16.09
32.40 1:06.59 (34.19) 1:41.38 (34.79) 2:16.09 (34.71)
3 Ryzhova, Victoria Univ of the Incarnate Word-ST 2:11.75 2:16.76
31.68 1:05.38 (33.70) 1:40.26 (34.88) 2:16.76 (36.50)
4 Corbett, Melissa Univ of the Incarnate Word-ST 2:15.23 2:16.87
32.29 1:06.71 (34.42) 1:41.94 (35.23) 2:16.87 (34.93)
5 Zinser, Kristen Trinity University 2:16.64 2:17.75
33.05 1:07.68 (34.63) 1:43.14 (35.46) 2:17.75 (34.61)
6 Ince, Jennifer Trinity University 2:18.11 2:18.70
33.08 1:08.28 (35.20) 1:43.87 (35.59) 2:18.70 (34.83)
7 Banister, Bryden Trinity University 2:22.90 2:19.47
34.06 1:09.24 (35.18) 1:44.56 (35.32) 2:19.47 (34.91)
8 Price, Mary Trinity University 2:22.22 2:21.15
32.72 1:07.70 (34.98) 1:44.33 (36.63) 2:21.15 (36.82)
9 Welch, Katie Univ. of Texas-Permian Basin 2:28.03 2:22.89
33.86 1:09.74 (35.88) 1:46.75 (37.01) 2:22.89 (36.14)
10 Moon, Shelby Univ. of Texas-Permian Basin 2:23.83 2:23.67
35.17 1:11.19 (36.02) 1:47.94 (36.75) 2:23.67 (35.73)
(Event 27 Girls 200 Yard Backstroke)
Name School Seed Time Finals Time
11 Pearce, Elizabeth Univ of the Incarnate Word-ST 2:27.42 2:25.07
34.58 1:11.40 (36.82) 1:49.21 (37.81) 2:25.07 (35.86)
12 Hager, Elise McMurry University 2:28.44 2:26.57
33.68 1:10.30 (36.62) 1:48.57 (38.27) 2:26.57 (38.00)
13 Wilcox, Cassandra Univ. of Texas-Permian Basin 2:27.71 2:28.57
35.93 1:13.52 (37.59) 1:51.96 (38.44) 2:28.57 (36.61)
14 Townsend, Sara Univ. of Texas-Permian Basin 2:38.59 2:41.87
39.05 1:20.53 (41.48) 2:02.05 (41.52) 2:41.87 (39.82)
--- Altstaetter, Alex McMurry University 2:20.21 NS
--- Bahr, Lara Trinity University 2:21.90 NS
Event 28 Boys 200 Yard Backstroke
Name School Seed Time Finals Time
1 Belousov, Nikita Univ of the Incarnate Word-ST 1:52.50 1:52.63
26.95 56.12 (29.17) 1:24.37 (28.25) 1:52.63 (28.26)
2 Shake, James Univ of the Incarnate Word-ST 1:53.99 1:54.04
27.69 57.10 (29.41) 1:26.42 (29.32) 1:54.04 (27.62)
3 Ilchenko, Oleksii Univ of the Incarnate Word-ST 1:50.61 1:54.71
27.41 57.07 (29.66) 1:25.77 (28.70) 1:54.71 (28.94)
4 Battles, Andrew Trinity University 2:00.28 1:58.21
28.99 58.72 (29.73) 1:28.35 (29.63) 1:58.21 (29.86)
5 McCloskey, Patrick Univ of the Incarnate Word-ST 2:01.08 1:59.24
28.68 58.59 (29.91) 1:29.09 (30.50) 1:59.24 (30.15)
6 Escalante, Rudy Univ of the Incarnate Word-ST 1:56.92 2:00.36
27.83 57.70 (29.87) 1:29.35 (31.65) 2:00.36 (31.01)
7 Zander, Miles Univ of the Incarnate Word-ST 1:57.66 2:00.46
27.46 58.03 (30.57) 1:29.99 (31.96) 2:00.46 (30.47)
8 Miranda, Alex Trinity University 2:03.50 2:01.10
28.94 59.92 (30.98) 1:30.69 (30.77) 2:01.10 (30.41)
9 Fronczak, Sean Trinity University 1:57.49 2:03.06
28.48 58.68 (30.20) 1:29.58 (30.90) 2:03.06 (33.48)
10 Hill, Spencer Trinity University 2:07.43 2:06.29
30.63 1:02.17 (31.54) 1:34.64 (32.47) 2:06.29 (31.65)
11 Hinson, Will Univ. of Texas-Permian Basin 2:06.31 2:06.71
29.58 1:01.41 (31.83) 1:34.31 (32.90) 2:06.71 (32.40)
12 Worley, Nathan McMurry University 2:10.09 2:08.52
29.06 1:00.82 (31.76) 1:34.14 (33.32) 2:08.52 (34.38)
13 Sherwood, Ben McMurry University 2:14.41 2:09.84
29.36 1:01.16 (31.80) 1:34.62 (33.46) 2:09.84 (35.22)
14 Kainer, Cameron Univ. of Texas-Permian Basin 2:13.92 2:12.11
31.97 1:05.21 (33.24) 1:39.13 (33.92) 2:12.11 (32.98)
15 Fruge, Elliot Univ. of Texas-Permian Basin 2:12.10 2:13.74
30.75 1:05.10 (34.35) 1:39.44 (34.34) 2:13.74 (34.30)
16 Stanfield, Josh Southwestern University 2:16.31 2:15.23
32.68 1:06.72 (34.04) 1:41.33 (34.61) 2:15.23 (33.90)
17 Johnson, Kalee McMurry University 2:21.41 2:21.22
32.61 1:08.20 (35.59) 1:45.74 (37.54) 2:21.22 (35.48)
--- Sarradet, Joseph Univ. of Texas-Permian Basin 1:55.42 NS
Event 29 Girls 100 Yard Freestyle
Name School Seed Time Finals Time
1 Paul, Ashley Univ of the Incarnate Word-ST 53.67 54.79
26.79 54.79 (28.00)
(Event 29 Girls 100 Yard Freestyle)
Name School Seed Time Finals Time
2 Davidson, Kayln Univ of the Incarnate Word-ST 53.89 55.14
26.69 55.14 (28.45)
3 Cardenas, Julia Univ of the Incarnate Word-ST 54.45 55.28
26.78 55.28 (28.50)
4 Price, Ana Trinity University 55.66 55.37
27.17 55.37 (28.20)
5 Chilcoat, Paige Univ of the Incarnate Word-ST 56.54 56.72
27.89 56.72 (28.83)
6 Berude, Rachel Trinity University 55.53 56.97
27.30 56.97 (29.67)
7 Johnson, Erin McMurry University 57.42 56.98
27.28 56.98 (29.70)
8 Gil, Jennifer Univ of the Incarnate Word-ST 56.68 57.11
27.63 57.11 (29.48)
9 Ayers, Sarah Southwestern University 56.18 57.52
27.79 57.52 (29.73)
10 Moreno, Adrianna Univ of the Incarnate Word-ST NT 57.61
27.63 57.61 (29.98)
11 Comerota, Michele Southwestern University 57.58 58.39
28.14 58.39 (30.25)
12 Wheeler, Darcy Trinity University 58.58 58.98
28.06 58.98 (30.92)
13 Griffis, Sara Trinity University NT 59.30
28.67 59.30 (30.63)
14 Walter, Julie Univ. of Texas-Permian Basin 59.45 1:00.25
28.71 1:00.25 (31.54)
15 Moody, Christine Southwestern University 59.75 1:00.35
28.68 1:00.35 (31.67)
16 Perkins, Amber McMurry University 58.38 1:00.45
29.10 1:00.45 (31.35)
17 Tobosa, Kirsten Univ. of Texas-Permian Basin 1:00.35 1:01.10
29.97 1:01.10 (31.13)
18 Evans, Leah Univ of the Incarnate Word-ST 1:04.58 1:03.55
30.39 1:03.55 (33.16)
19 Coleman, Katie Southwestern University 1:04.48 1:04.84
31.43 1:04.84 (33.41)
20 Groneman, Katie Univ. of Texas-Permian Basin 1:04.88 1:05.15
31.68 1:05.15 (33.47)
21 Genzling, Amanda McMurry University 1:08.63 1:07.85
32.19 1:07.85 (35.66)
22 Dees, Halie McMurry University 1:09.88 1:09.62
33.39 1:09.62 (36.23)
23 Stangebye, Sarah McMurry University 1:13.62 1:13.58
34.91 1:13.58 (38.67)
--- Nascimento, Tamiris Univ of the Incarnate Word-ST 52.88 NS
--- Watson, Rachel Univ of the Incarnate Word-ST 52.30 NS
--- Leger, Jessica Univ of the Incarnate Word-ST 56.17 NS
Event 30 Boys 100 Yard Freestyle
Name School Seed Time Finals Time
1 Cardenas, Patrick Univ of the Incarnate Word-ST 45.64 47.79
22.72 47.79 (25.07)
2 Mullings, Graham Trinity University 48.20 47.97
22.87 47.97 (25.10)
(Event 30 Boys 100 Yard Freestyle)
Name School Seed Time Finals Time
3 Osterman, Craig McMurry University 48.77 49.07
23.43 49.07 (25.64)
4 Pamilton, Damontre Univ of the Incarnate Word-ST 47.30 49.10
23.03 49.10 (26.07)
5 Griffith, Grant Univ. of Texas-Permian Basin 50.31 49.16
23.76 49.16 (25.40)
6 Bernhard, Luke Univ of the Incarnate Word-ST 46.72 49.30
23.51 49.30 (25.79)
7 Palma, Alex Univ. of Texas-Permian Basin 49.36 49.47
23.78 49.47 (25.69)
8 Schroeder, Brian Univ. of Texas-Permian Basin 49.47 49.48
23.93 49.48 (25.55)
9 Millan, Rick Univ. of Texas-Permian Basin 49.38 49.94
23.75 49.94 (26.19)
10 Cuda, Cameron Univ of the Incarnate Word-ST 49.92 50.08
23.64 50.08 (26.44)
11 Bove, Paul Univ of the Incarnate Word-ST 48.41 50.16
23.91 50.16 (26.25)
12 Benton, Sean Trinity University 51.70 50.43
24.21 50.43 (26.22)
13 Dielmann, Zach Trinity University 52.90 50.70
24.43 50.70 (26.27)
14 White, Sean McMurry University 52.27 50.90
24.41 50.90 (26.49)
15 Flanigan, Patrick Southwestern University 52.73 51.21
25.01 51.21 (26.20)
16 Prater, John Southwestern University 50.05 51.26
24.25 51.26 (27.01)
17 Anthony, Russell Univ of the Incarnate Word-ST NT 51.43
24.61 51.43 (26.82)
*18 Robison, CJ Trinity University 51.47 51.56
24.67 51.56 (26.89)
*18 Bard, Spencer Trinity University 51.13 51.56
24.60 51.56 (26.96)
20 Ryan, Daniel Univ of the Incarnate Word-ST 51.51 51.87
24.96 51.87 (26.91)
21 De La Vega, Jorge Univ of the Incarnate Word-ST 52.40 52.28
24.69 52.28 (27.59)
22 Thompson, Greg Univ. of Texas-Permian Basin 51.76 52.75
25.12 52.75 (27.63)
23 Bassett, Eric Trinity University 53.90 53.41
25.95 53.41 (27.46)
24 Spalding, Alex Univ of the Incarnate Word-ST 53.53 53.71
25.94 53.71 (27.77)
25 Steele, Taylor Southwestern University 54.42 53.81
25.96 53.81 (27.85)
26 Brew, Michael Trinity University 52.11 53.99
25.97 53.99 (28.02)
27 Zipprian, Daniel McMurry University 54.51 54.15
26.02 54.15 (28.13)
28 Montes, Stephen Southwestern University 52.72 54.43
25.77 54.43 (28.66)
29 Weddell, Steven Southwestern University 55.13 55.58
26.40 55.58 (29.18)
(Event 30 Boys 100 Yard Freestyle)
Name School Seed Time Finals Time
30 Cauthorn, Drew Trinity University 52.19 56.66
26.35 56.66 (30.31)
31 Perez, Matt McMurry University 54.97 57.45
27.52 57.45 (29.93)
32 Newman, Thomas Southwestern University 56.57 58.66
27.52 58.66 (31.14)
33 Harn, Jason McMurry University 1:01.49 59.47
27.61 59.47 (31.86)
34 Ford, Cameron McMurry University 1:02.54 1:00.81
28.07 1:00.81 (32.74)
--- Yatsko, Alex Univ of the Incarnate Word-ST NT X47.40
23.03 47.40 (24.37)
Event 31 Girls 200 Yard Breaststroke
Name School Seed Time Finals Time
1 Ralston, Melissa Univ of the Incarnate Word-ST 2:32.34 2:30.65
34.75 1:12.81 (38.06) 1:51.73 (38.92) 2:30.65 (38.92)
2 Szilagyi, Nora Univ of the Incarnate Word-ST 2:25.11 2:32.02
34.81 1:13.04 (38.23) 1:52.33 (39.29) 2:32.02 (39.69)
3 Sprado, Hannah Univ of the Incarnate Word-ST 2:37.43 2:37.21
35.92 1:16.00 (40.08) 1:56.54 (40.54) 2:37.21 (40.67)
4 Parra, Annia Trinity University 2:45.90 2:38.83
36.59 1:16.86 (40.27) 1:57.64 (40.78) 2:38.83 (41.19)
5 Lewis, Elizabeth Southwestern University 2:39.48 2:40.67
36.64 1:17.15 (40.51) 1:58.63 (41.48) 2:40.67 (42.04)
6 Lape, Allison Univ. of Texas-Permian Basin 2:39.92 2:46.11
36.48 1:18.09 (41.61) 2:01.31 (43.22) 2:46.11 (44.80)
7 Morton, Stephanie Southwestern University 2:44.10 2:46.16
37.92 1:20.36 (42.44) 2:03.40 (43.04) 2:46.16 (42.76)
8 Ferguson, Stephanie Univ. of Texas-Permian Basin 2:45.04 2:46.34
35.72 1:16.97 (41.25) 2:01.23 (44.26) 2:46.34 (45.11)
9 Brooks, Lauren N Univ of the Incarnate Word-ST 2:47.11 2:46.80
37.27 1:19.69 (42.42) 2:03.42 (43.73) 2:46.80 (43.38)
10 McCausland, Sarah Southwestern University 2:43.49 2:48.72
36.78 1:18.47 (41.69) 2:03.16 (44.69) 2:48.72 (45.56)
11 Padilla, Kaylyn Univ. of Texas-Permian Basin 2:50.53 2:49.91
38.44 1:21.42 (42.98) 2:05.70 (44.28) 2:49.91 (44.21)
12 West, Abigail Univ. of Texas-Permian Basin 2:48.74 2:51.07
38.23 1:21.13 (42.90) 2:06.41 (45.28) 2:51.07 (44.66)
13 Gossett, Morgan Univ. of Texas-Permian Basin 2:48.69 2:51.25
38.29 1:21.05 (42.76) 2:06.86 (45.81) 2:51.25 (44.39)
14 Luguna, Audrey McMurry University 2:55.13 3:03.18
41.38 1:27.52 (46.14) 2:15.16 (47.64) 3:03.18 (48.02)
--- Taylor, Jenna McMurry University 2:54.47 NS
Event 32 Boys 200 Yard Breaststroke
Name School Seed Time Finals Time
1 McKay, Blake Univ of the Incarnate Word-ST 2:05.33 2:15.37
29.79 1:03.91 (34.12) 1:39.46 (35.55) 2:15.37 (35.91)
2 Mehrinfar, Audel Trinity University 2:16.39 2:16.23
30.72 1:05.36 (34.64) 1:41.08 (35.72) 2:16.23 (35.15)
3 Haetchten, Kalym Univ of the Incarnate Word-ST 2:22.02 2:17.06
31.08 1:05.55 (34.47) 1:40.81 (35.26) 2:17.06 (36.25)
(Event 32 Boys 200 Yard Breaststroke)
Name School Seed Time Finals Time
4 Harber, Daniel McMurry University 2:25.07 2:22.21
31.55 1:06.89 (35.34) 1:44.24 (37.35) 2:22.21 (37.97)
5 Neal, Dalton Univ. of Texas-Permian Basin 2:22.72 2:22.46
31.27 1:05.57 (34.30) 1:43.78 (38.21) 2:22.46 (38.68)
6 La Rochelle, Jon Southwestern University 2:22.46 2:22.73
32.21 1:08.00 (35.79) 1:45.17 (37.17) 2:22.73 (37.56)
7 Anzano, Michael Univ. of Texas-Permian Basin 2:20.43 2:22.85
31.27 1:07.53 (36.26) 1:45.28 (37.75) 2:22.85 (37.57)
8 Banister, Hunter Trinity University 2:26.64 2:24.23
32.52 1:09.89 (37.37) 1:47.32 (37.43) 2:24.23 (36.91)
9 McKay, Trent Univ of the Incarnate Word-ST 2:24.98 2:24.97
32.54 1:09.34 (36.80) 1:46.98 (37.64) 2:24.97 (37.99)
10 Wey, Matt Trinity University 2:30.00 2:24.98
32.62 1:10.02 (37.40) 1:48.01 (37.99) 2:24.98 (36.97)
11 Marthiljohni, Justin Univ. of Texas-Permian Basin 2:29.95 2:26.78
32.74 1:10.19 (37.45) 1:48.66 (38.47) 2:26.78 (38.12)
12 Richards, David McMurry University 2:33.31 2:32.10
32.96 1:11.42 (38.46) 1:51.38 (39.96) 2:32.10 (40.72)
--- Claar, Zack Trinity University 2:29.50 NS
Event 33 Girls 200 Yard Butterfly
Name School Seed Time Finals Time
1 Murray, Lesley C Univ of the Incarnate Word-ST 2:06.81 2:10.69
29.61 1:02.73 (33.12) 1:36.73 (34.00) 2:10.69 (33.96)
2 Tucci, Lisa Trinity University 2:13.53 2:15.88
30.33 1:04.93 (34.60) 1:40.32 (35.39) 2:15.88 (35.56)
3 Johnson, Erin McMurry University 2:19.57 2:16.92
30.67 1:05.83 (35.16) 1:41.22 (35.39) 2:16.92 (35.70)
4 Ladymon, Leigh Anne Trinity University 2:20.50 2:17.83
30.01 1:03.98 (33.97) 1:40.27 (36.29) 2:17.83 (37.56)
5 Duhon, Rachel Univ. of Texas-Permian Basin 2:15.83 2:18.00
31.12 1:05.17 (34.05) 1:40.57 (35.40) 2:18.00 (37.43)
6 Turner, Joy Univ of the Incarnate Word-ST 2:20.99 2:18.41
29.80 1:05.34 (35.54) 1:42.02 (36.68) 2:18.41 (36.39)
7 O'Brien, Kate Trinity University 2:19.88 2:23.43
32.08 1:08.22 (36.14) 1:45.83 (37.61) 2:23.43 (37.60)
8 Armus, Katie Univ of the Incarnate Word-ST 2:16.83 2:23.67
31.00 1:06.61 (35.61) 1:45.12 (38.51) 2:23.67 (38.55)
9 Schwartz, Jessica Trinity University 2:29.90 2:24.91
32.56 1:09.40 (36.84) 1:46.66 (37.26) 2:24.91 (38.25)
10 Charnholm, Char-Day Univ. of Texas-Permian Basin 2:25.93 2:31.76
33.37 1:12.14 (38.77) 1:52.18 (40.04) 2:31.76 (39.58)
11 McCullough, Elora Univ. of Texas-Permian Basin 2:26.40 2:36.53
33.84 1:13.71 (39.87) 1:55.63 (41.92) 2:36.53 (40.90)
12 Wilcox, Cassandra Univ. of Texas-Permian Basin NT 2:39.52
35.02 1:16.75 (41.73) 1:58.76 (42.01) 2:39.52 (40.76)
13 Lopez-Fuentes, Anya Southwestern University 3:09.21 2:59.05
38.77 1:22.49 (43.72) 2:09.74 (47.25) 2:59.05 (49.31)
--- Butts, Leslie Trinity University 2:14.12 NS
Event 34 Boys 200 Yard Butterfly
Name School Seed Time Finals Time
1 McKinlay, Sam Univ. of Texas-Permian Basin 1:59.41 1:56.39
26.51 56.41 (29.90) 1:25.87 (29.46) 1:56.39 (30.52)
(Event 34 Boys 200 Yard Butterfly)
Name School Seed Time Finals Time
2 Shake, James Univ of the Incarnate Word-ST 1:56.99 1:56.52
26.60 56.80 (30.20) 1:27.95 (31.15) 1:56.52 (28.57)
3 Escalante, Rudy Univ of the Incarnate Word-ST 1:55.43 1:57.94
26.09 55.79 (29.70) 1:26.09 (30.30) 1:57.94 (31.85)
4 Reeves, Sean M Univ of the Incarnate Word-ST 1:54.21 2:00.53
26.35 57.19 (30.84) 1:28.82 (31.63) 2:00.53 (31.71)
5 Little, Kyle Univ of the Incarnate Word-ST 2:03.63 2:00.54
26.51 57.73 (31.22) 1:28.53 (30.80) 2:00.54 (32.01)
6 Castillo, Jonathan Univ of the Incarnate Word-ST 2:01.07 2:01.22
26.74 58.07 (31.33) 1:29.42 (31.35) 2:01.22 (31.80)
7 Rodriguez, Jake Univ. of Texas-Permian Basin 2:04.97 2:04.37
27.86 59.37 (31.51) 1:31.51 (32.14) 2:04.37 (32.86)
8 Murata, Daniel Univ of the Incarnate Word-ST 1:52.50 2:05.20
26.39 57.13 (30.74) 1:29.97 (32.84) 2:05.20 (35.23)
9 Rodriguez, Jacob Univ. of Texas-Permian Basin 2:12.42 2:11.41
28.40 1:01.43 (33.03) 1:36.12 (34.69) 2:11.41 (35.29)
--- Reyes, Teofilo Univ of the Incarnate Word-ST 1:58.53 DQ
27.68 59.46 (31.78) 1:32.17 (32.71) DQ (30.74)
--- Morales, Xavier Univ. of Texas-Permian Basin 2:01.75 NS
--- Downs, Erik Univ. of Texas-Permian Basin 2:11.14 NS
Event 35 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Univ of the Incarnate Word-ST A 3:34.34 3:41.39
1) Paul, Ashley 2) Cardenas, Julia 3) Davidson, Kayln 4) Turner, Joy
27.37 55.15 (55.15) 1:21.68 (26.53) 1:51.03 (55.88)
2:17.46 (26.43) 2:46.04 (55.01) 3:12.13 (26.09) 3:41.39 (55.35)
2 Trinity University A 3:45.45 3:46.05
1) Price, Ana 2) Berude, Rachel 3) Ince, Jennifer 4) Tucci, Lisa
27.53 55.54 (55.54) 1:22.78 (27.24) 1:52.13 (56.59)
2:18.91 (26.78) 2:49.11 (56.98) 3:16.25 (27.14) 3:46.05 (56.94)
3 Trinity University B 3:54.94 3:52.70
1) Schwartz, Jessica 2) Zinser, Kristen 3) Banister, Bryden 4) Price, Mary
28.33 58.51 (58.51) 1:26.40 (27.89) 1:57.31 (58.80)
2:25.17 (27.86) 2:55.90 (58.59) 3:22.47 (26.57) 3:52.70 (56.80)
4 Southwestern University A 3:48.30 3:53.06
1) Comerota, Michele 2) Nelson, Melissa 3) Thompson, Bailey 4) Ayers, Sarah
28.75 1:00.04 (1:00.04) 1:28.46 (28.42) 1:59.29 (59.25)
2:26.58 (27.29) 2:56.90 (57.61) 3:23.45 (26.55) 3:53.06 (56.16)
5 Univ. of Texas-Permian Basin A 3:54.74 3:56.58
1) Walter, Julie 2) Ferguson, Stephanie 3) Moon, Shelby 4) Duhon, Rachel
29.03 1:01.00 (1:01.00) 1:28.94 (27.94) 2:00.17 (59.17)
2:28.10 (27.93) 2:58.92 (58.75) 3:26.60 (27.68) 3:56.58 (57.66)
6 Univ. of Texas-Permian Basin B 3:55.61 3:58.91
1) McCullough, Elora 2) Tobosa, Kirsten 3) Wilcox, Cassandra 4) Lape, Allison
28.86 59.66 (59.66) 1:14.47 (14.81) 2:00.24 (1:00.58)
2:28.38 (28.14) 2:59.90 (59.66) 3:27.83 (27.93) 3:58.91 (59.01)
7 Univ of the Incarnate Word-ST B NT 4:04.03
1) Brooks, Lauren N 2) Evans, Leah 3) Chilcoat, Paige 4) Burke, Caitlyn
30.03 1:03.18 (1:03.18) 1:34.06 (30.88) 2:08.05 (1:04.87)
2:35.87 (27.82) 3:05.08 (57.03) 3:21.53 (16.45) 4:04.03 (58.95)
8 McMurry University A 3:55.47 4:04.43
1) Altstaetter, Alex 2) Hager, Elise 3) Perkins, Amber 4) Johnson, Erin
29.50 1:00.68 (1:00.68) 1:31.22 (30.54) 2:06.93 (1:06.25)
2:35.34 (28.41) 3:06.83 (59.90) 3:33.63 (26.80) 4:04.43 (57.60)
(Event 35 Girls 400 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Seed Time Finals Time
9 Southwestern University B 4:08.00 4:05.34
1) Lewis, Elizabeth 2) Coleman, Katie 3) Morton, Stephanie 4) Moody, Christine
28.70 58.87 (58.87) 1:29.55 (30.68) 2:03.30 (1:04.43)
2:33.48 (30.18) 3:06.26 (1:02.96) 3:34.63 (28.37) 4:05.34 (59.08)
10 McMurry University B 4:20.68 4:37.77
1) Genzling, Amanda 2) Dees, Halie 3) Luguna, Audrey 4) Taylor, Jenna
32.54 1:07.69 (1:07.69) 1:41.45 (33.76) 2:17.70 (1:10.01)
2:52.71 (35.01) 3:30.08 (1:12.38) 4:02.58 (32.50) 4:37.77 (1:07.69)
Event 36 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team Relay Seed Time Finals Time
1 Univ of the Incarnate Word-ST A 3:04.78 3:13.31
1) Pamilton, Damontre 2) Bernhard, Luke 3) Cardenas, Patrick 4) Murata, Daniel
24.21 48.88 (48.88) 1:11.97 (23.09) 1:37.23 (48.35)
1:59.68 (22.45) 2:24.82 (47.59) 2:48.22 (23.40) 3:13.31 (48.49)
2 Univ. of Texas-Permian Basin A 3:25.29 3:14.71
1) Palma, Alex 2) Griffith, Grant 3) Sarradet, Joseph 4) McKinlay, Sam
24.24 49.74 (49.74) 1:12.33 (22.59) 1:37.59 (47.85)
2:00.83 (23.24) 2:26.39 (48.80) 2:49.33 (22.94) 3:14.71 (48.32)
3 Trinity University A 3:16.18 3:19.48
1) Mullings, Graham 2) Benton, Sean 3) Wey, Matt 4) Fronczak, Sean
24.07 48.83 (48.83) 1:12.27 (23.44) 1:38.38 (49.55)
2:02.33 (23.95) 2:29.12 (50.74) 2:53.15 (24.03) 3:19.48 (50.36)
4 McMurry University A 3:31.37 3:21.71
1) Osterman, Craig 2) Sherwood, Ben 3) Worley, Nathan 4) White, Sean
23.35 48.62 (48.62) 1:12.42 (23.80) 1:40.01 (51.39)
2:03.52 (23.51) 2:30.86 (50.85) 2:54.88 (24.02) 3:21.71 (50.85)
5 Univ of the Incarnate Word-ST B NT 3:22.12
1) McCloskey, Patrick 2) Bove, Paul 3) Zander, Miles 4) McKay, Blake
23.95 49.95 (49.95) 1:14.16 (24.21) 1:40.65 (50.70)
2:05.52 (24.87) 2:32.71 (52.06) 2:56.14 (23.43) 3:22.12 (49.41)
6 Univ. of Texas-Permian Basin B NT 3:22.96
1) Greenberg, Logan 2) Downs, Erik 3) Schroeder, Brian 4) Millan, Rick
24.65 51.32 (51.32) 1:15.38 (24.06) 1:42.89 (51.57)
2:07.54 (24.65) 2:34.00 (51.11) 2:57.33 (23.33) 3:22.96 (48.96)
7 Trinity University C 3:26.32 3:24.37
1) Mehrinfar, Audel 2) Bassett, Eric 3) Miranda, Alex 4) Battles, Andrew
24.87 51.25 (51.25) 1:16.46 (25.21) 1:43.74 (52.49)
2:07.62 (23.88) 2:34.29 (50.55) 2:58.56 (24.27) 3:24.37 (50.08)
8 Trinity University B 3:21.35 x3:24.67
1) Cauthorn, Drew 2) Dielmann, Zach 3) Hill, Spencer 4) Robison, CJ
24.89 51.88 (51.88) 1:15.67 (23.79) 1:42.33 (50.45)
2:06.89 (24.56) 2:33.80 (51.47) 2:57.52 (23.72) 3:24.67 (50.87)
9 Southwestern University A 3:26.58 3:27.07
1) Stanfield, Josh 2) Montes, Stephen 3) Flanigan, Patrick 4) Prater, John
25.82 53.55 (53.55) 1:18.65 (25.10) 1:47.32 (53.77)
2:10.71 (23.39) 2:36.98 (49.66) 3:00.85 (23.87) 3:27.07 (50.09)
10 Univ. of Texas-Permian Basin C NT x3:31.17
1) Hinson, Will 2) Anzano, Michael 3) Thompson, Greg 4) Fruge, Elliot
26.72 54.75 (54.75) 1:20.25 (25.50) 1:48.36 (53.61)
2:12.69 (24.33) 2:39.89 (51.53) 3:03.99 (24.10) 3:31.17 (51.28)
11 McMurry University B 3:27.73 3:35.99
1) Harber, Daniel 2) Zipprian, Daniel 3) Perez, Matt 4) Vasquez, Aaron
25.34 52.61 (52.61) 1:17.70 (25.09) 1:45.84 (53.23)
2:11.63 (25.79) 2:41.30 (55.46) 3:06.93 (25.63) 3:35.99 (54.69)
(Event 36 Boys 400 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Seed Time Finals Time
12 Southwestern University B 3:40.87 3:40.45
1) Weddell, Steven 2) La Rochelle, Jon 3) Newman, Thomas 4) Steele, Taylor
26.31 54.98 (54.98) 1:21.66 (26.68) 1:50.51 (55.53)
2:17.84 (27.33) 2:48.16 (57.65) 3:12.92 (24.76) 3:40.45 (52.29)
Event 37 Girls 1650 Yard Freestyle
Name School Seed Time Finals Time
1 Alexander, Paulina Univ of the Incarnate Word-ST 17:29.94 17:44.48
29.42 1:01.32 (31.90) 1:33.85 (32.53) 2:06.60 (32.75)
2:39.30 (32.70) 3:11.71 (32.41) 3:44.25 (32.54) 4:16.75 (32.50)
4:49.66 (32.91) 5:22.17 (32.51) 5:54.51 (32.34) 6:27.07 (32.56)
6:59.73 (32.66) 7:31.93 (32.20) 8:04.37 (32.44) 8:36.65 (32.28)
9:09.09 (32.44) 9:41.67 (32.58) 10:13.94 (32.27) 10:46.34 (32.40)
11:18.61 (32.27) 11:50.85 (32.24) 12:22.98 (32.13) 12:54.93 (31.95)
13:27.45 (32.52) 13:59.53 (32.08) 14:31.66 (32.13) 15:04.17 (32.51)
15:36.49 (32.32) 16:08.74 (32.25) 16:40.82 (32.08) 17:12.48 (31.66) 17:44.48 (32.00)
2 Lubbers, Danica Univ of the Incarnate Word-ST 17:58.16 18:01.50
30.14 1:02.16 (32.02) 1:34.77 (32.61) 2:07.22 (32.45)
2:39.86 (32.64) 3:12.67 (32.81) 3:45.10 (32.43) 4:17.56 (32.46)
4:50.09 (32.53) 5:22.68 (32.59) 5:55.41 (32.73) 6:28.01 (32.60)
7:00.56 (32.55) 7:33.18 (32.62) 8:05.97 (32.79) 8:38.83 (32.86)
9:11.87 (33.04) 9:45.05 (33.18) 10:18.18 (33.13) 10:51.33 (33.15)
11:24.88 (33.55) 11:58.45 (33.57) 12:31.60 (33.15) 13:04.71 (33.11)
13:37.92 (33.21) 14:11.05 (33.13) 14:44.34 (33.29) 15:17.36 (33.02)
15:50.33 (32.97) 16:23.39 (33.06) 16:56.48 (33.09) 17:29.45 (32.97) 18:01.50 (32.05)
3 Ulrich, Renee Trinity University 19:00.00 18:41.30
30.88 1:04.44 (33.56) 1:38.11 (33.67) 2:11.95 (33.84)
2:45.84 (33.89) 3:19.56 (33.72) 3:53.35 (33.79) 4:27.65 (34.30)
5:01.91 (34.26) 5:36.26 (34.35) 6:10.57 (34.31) 6:44.97 (34.40)
7:19.21 (34.24) 7:53.45 (34.24) 8:27.76 (34.31) 9:01.70 (33.94)
9:35.83 (34.13) 10:09.99 (34.16) 10:44.15 (34.16) 11:18.44 (34.29)
11:52.31 (33.87) 12:26.58 (34.27) 13:00.87 (34.29) 13:35.05 (34.18)
14:09.39 (34.34) 14:43.46 (34.07) 15:18.25 (34.79) 15:52.17 (33.92)
16:26.53 (34.36) 17:00.59 (34.06) 17:34.50 (33.91) 18:08.16 (33.66) 18:41.30 (33.14)
4 Pearce, Elizabeth Univ of the Incarnate Word-ST 18:45.89 18:59.90
31.62 1:05.50 (33.88) 1:40.16 (34.66) 2:15.04 (34.88)
2:49.81 (34.77) 3:24.73 (34.92) 3:59.68 (34.95) 4:34.51 (34.83)
5:09.56 (35.05) 5:44.33 (34.77) 6:19.16 (34.83) 6:53.94 (34.78)
7:29.41 (35.47) 8:04.44 (35.03) 8:39.11 (34.67) 9:14.11 (35.00)
9:48.97 (34.86) 10:24.20 (35.23) 10:59.56 (35.36) 11:34.71 (35.15)
12:10.31 (35.60) 12:45.83 (35.52) 13:20.96 (35.13) 13:55.19 (34.23)
14:29.56 (34.37) 15:04.10 (34.54) 15:38.62 (34.52) 16:12.70 (34.08)
16:46.61 (33.91) 17:20.19 (33.58) 17:54.26 (34.07) 18:27.98 (33.72) 18:59.90 (31.92)
5 Charnholm, Char-Day Univ. of Texas-Permian Basin 19:39.04 19:56.79
32.60 1:08.13 (35.53) 1:43.84 (35.71) 2:20.17 (36.33)
2:56.00 (35.83) 3:32.00 (36.00) 4:08.29 (36.29) 4:44.73 (36.44)
5:18.94 (34.21) 5:57.91 (38.97) 6:34.38 (36.47) 7:10.81 (36.43)
7:46.95 (36.14) 8:23.51 (36.56) 9:00.14 (36.63) 9:36.30 (36.16)
10:12.85 (36.55) 10:49.07 (36.22) 11:26.05 (36.98) 12:02.97 (36.92)
12:39.89 (36.92) 13:16.52 (36.63) 13:53.22 (36.70) 14:29.65 (36.43)
15:05.91 (36.26) 15:42.91 (37.00) 16:19.15 (36.24) 16:55.97 (36.82)
17:32.96 (36.99) 18:09.47 (36.51) 18:45.69 (36.22) 19:21.99 (36.30) 19:56.79 (34.80)
(Event 37 Girls 1650 Yard Freestyle)
Name School Seed Time Finals Time
6 Banister, Bryden Trinity University 21:40.00 19:57.07
31.05 1:05.07 (34.02) 1:40.11 (35.04) 2:15.69 (35.58)
2:51.70 (36.01) 3:27.58 (35.88) 4:03.96 (36.38) 4:40.22 (36.26)
5:16.69 (36.47) 5:53.36 (36.67) 6:30.27 (36.91) 7:07.16 (36.89)
7:44.23 (37.07) 8:20.87 (36.64) 8:57.96 (37.09) 9:35.33 (37.37)
10:12.33 (37.00) 10:48.75 (36.42) 11:25.93 (37.18) 12:03.15 (37.22)
12:39.84 (36.69) 13:17.72 (37.88) 13:54.30 (36.58) 14:31.32 (37.02)
15:08.59 (37.27) 15:45.03 (36.44) 16:21.84 (36.81) 16:59.04 (37.20)
17:35.63 (36.59) 18:11.63 (36.00) 18:47.23 (35.60) 19:22.70 (35.47) 19:57.07 (34.37)
7 Lape, Allison Univ. of Texas-Permian Basin 19:43.25 20:29.04
32.96 1:09.24 (36.28) 1:46.05 (36.81) 2:22.87 (36.82)
3:00.27 (37.40) 3:37.71 (37.44) 4:15.13 (37.42) 4:52.89 (37.76)
5:30.56 (37.67) 6:07.69 (37.13) 6:45.35 (37.66) 7:22.99 (37.64)
8:00.56 (37.57) 8:38.01 (37.45) 9:15.36 (37.35) 9:51.94 (36.58)
10:28.78 (36.84) 11:05.49 (36.71) 11:42.38 (36.89) 12:19.93 (37.55)
12:57.34 (37.41) 13:34.95 (37.61) 14:12.82 (37.87) 14:50.50 (37.68)
15:28.70 (38.20) 16:07.11 (38.41) 16:44.54 (37.43) 17:22.76 (38.22)
18:00.21 (37.45) 18:37.73 (37.52) 19:15.29 (37.56) 19:52.61 (37.32) 20:29.04 (36.43)
8 Wilcox, Cassandra Univ. of Texas-Permian Basin 20:01.74 20:41.25
34.10 1:11.76 (37.66) 1:49.25 (37.49) 2:26.62 (37.37)
3:03.65 (37.03) 3:40.56 (36.91) 4:17.12 (36.56) 4:54.00 (36.88)
5:30.97 (36.97) 6:07.79 (36.82) 6:44.91 (37.12) 7:21.69 (36.78)
7:59.02 (37.33) 8:36.61 (37.59) 9:14.50 (37.89) 9:53.40 (38.90)
10:31.36 (37.96) 11:09.28 (37.92) 11:46.89 (37.61) 12:24.25 (37.36)
13:02.61 (38.36) 13:41.15 (38.54) 14:19.42 (38.27) 14:57.99 (38.57)
15:37.48 (39.49) 16:15.57 (38.09) 16:53.79 (38.22) 17:32.33 (38.54)
18:10.63 (38.30) 18:47.89 (37.26) 19:24.83 (36.94) 20:04.03 (39.20) 20:41.25 (37.22)
9 Colpitts, Natalie McMurry University 23:05.70 22:43.74
34.67 1:14.22 (39.55) 1:54.91 (40.69) 2:36.27 (41.36)
3:17.26 (40.99) 3:58.81 (41.55) 4:39.60 (40.79) 5:20.42 (40.82)
6:01.71 (41.29) 6:43.22 (41.51) 7:24.95 (41.73) 8:05.86 (40.91)
8:47.69 (41.83) 9:29.55 (41.86) 10:10.97 (41.42) 10:52.35 (41.38)
11:34.91 (42.56) 12:16.47 (41.56) 12:58.95 (42.48) 13:41.92 (42.97)
14:25.28 (43.36) 15:08.50 (43.22) 15:50.81 (42.31) 16:33.61 (42.80)
17:15.28 (41.67) 17:56.19 (40.91) 18:38.27 (42.08) 19:20.63 (42.36)
20:02.64 (42.01) 20:44.04 (41.40) 21:25.76 (41.72) 22:06.31 (40.55) 22:43.74 (37.43)
10 Marmolejo, Cynthia Univ. of Texas-Permian Basin 24:01.95 24:51.78
37.47 1:20.45 (42.98) 2:05.20 (44.75) 2:50.77 (45.57)
3:35.25 (44.48) 4:20.37 (45.12) 5:05.86 (45.49) 5:51.15 (45.29)
6:36.22 (45.07) 7:21.86 (45.64) 8:05.89 (44.03) 8:51.40 (45.51)
9:36.75 (45.35) 10:23.17 (46.42) 11:07.83 (44.66) 11:53.79 (45.96)
12:39.75 (45.96) 13:25.66 (45.91) 14:11.18 (45.52) 14:57.24 (46.06)
15:43.13 (45.89) 16:29.74 (46.61) 17:15.49 (45.75) 18:02.66 (47.17)
18:48.99 (46.33) 19:34.78 (45.79) 20:20.56 (45.78) 21:06.74 (46.18)
21:52.57 (45.83) 22:37.63 (45.06) 23:22.96 (45.33) 24:08.59 (45.63) 24:51.78 (43.19)
--- Bahr, Lara Trinity University 19:48.04 DQ
32.18 1:07.42 (35.24) 1:43.36 (35.94) 2:19.32 (35.96)
2:55.31 (35.99) 3:30.95 (35.64) 4:06.72 (35.77) 4:42.36 (35.64)
5:18.39 (36.03) 5:54.46 (36.07) 6:30.31 (35.85) 7:06.15 (35.84)
7:42.20 (36.05) 8:18.13 (35.93) 8:54.13 (36.00) 9:30.21 (36.08)
10:06.28 (36.07) 10:42.09 (35.81) 11:18.15 (36.06) 11:54.53 (36.38)
12:30.93 (36.40) 13:07.27 (36.34) 13:43.40 (36.13) 14:19.79 (36.39)
14:55.99 (36.20) 15:32.31 (36.32) 16:07.94 (35.63) 16:43.63 (35.69)
17:19.50 (35.87) 17:55.45 (35.95) 18:30.49 (35.04) 19:04.47 (33.98) DQ (14.57)
--- West, Mary Trinity University 18:42.41 NS
Event 38 Boys 1650 Yard Freestyle
Name School Seed Time Finals Time
1 Chede, Conrado Univ of the Incarnate Word-ST 15:31.91 16:09.63
26.99 56.38 (29.39) 1:26.03 (29.65) 1:55.73 (29.70)
2:25.65 (29.92) 2:55.32 (29.67) 3:23.91 (28.59) 3:52.95 (29.04)
4:22.05 (29.10) 4:51.43 (29.38) 5:20.87 (29.44) 5:50.27 (29.40)
6:19.57 (29.30) 6:49.19 (29.62) 7:19.98 (30.79) 7:50.18 (30.20)
8:19.18 (29.00) 8:48.20 (29.02) 9:17.51 (29.31) 9:46.74 (29.23)
10:16.28 (29.54) 10:45.66 (29.38) 11:15.33 (29.67) 11:45.14 (29.81)
12:15.51 (30.37) 12:45.71 (30.20) 13:15.53 (29.82) 13:45.29 (29.76)
14:14.84 (29.55) 14:44.09 (29.25) 15:13.26 (29.17) 15:42.04 (28.78) 16:09.63 (27.59)
2 Rubin, Mark Univ of the Incarnate Word-ST 15:35.81 16:17.91
26.95 56.86 (29.91) 1:26.55 (29.69) 1:56.22 (29.67)
2:26.20 (29.98) 2:55.88 (29.68) 3:25.38 (29.50) 3:54.73 (29.35)
4:24.13 (29.40) 4:53.79 (29.66) 5:23.30 (29.51) 5:52.91 (29.61)
6:22.80 (29.89) 6:52.62 (29.82) 7:22.60 (29.98) 7:52.53 (29.93)
8:22.40 (29.87) 8:51.97 (29.57) 9:21.31 (29.34) 9:50.88 (29.57)
10:20.50 (29.62) 10:50.29 (29.79) 11:20.19 (29.90) 11:50.12 (29.93)
12:20.06 (29.94) 12:49.96 (29.90) 13:19.76 (29.80) 13:49.90 (30.14)
14:19.63 (29.73) 14:49.42 (29.79) 15:19.27 (29.85) 15:49.17 (29.90) 16:17.91 (28.74)
3 Battles, Andrew Trinity University 16:35.07 16:28.59
27.70 57.33 (29.63) 1:27.25 (29.92) 1:57.04 (29.79)
2:27.05 (30.01) 2:57.03 (29.98) 3:27.14 (30.11) 3:56.76 (29.62)
4:26.46 (29.70) 4:56.33 (29.87) 5:26.40 (30.07) 5:56.51 (30.11)
6:26.46 (29.95) 6:56.66 (30.20) 7:26.63 (29.97) 7:56.79 (30.16)
8:26.69 (29.90) 8:56.93 (30.24) 9:26.99 (30.06) 9:57.38 (30.39)
10:27.32 (29.94) 10:57.42 (30.10) 11:27.42 (30.00) 11:58.04 (30.62)
12:28.29 (30.25) 12:58.81 (30.52) 13:29.26 (30.45) 13:59.45 (30.19)
14:29.94 (30.49) 14:59.73 (29.79) 15:29.82 (30.09) 15:59.45 (29.63) 16:28.59 (29.14)
4 Miranda, Alex Trinity University 16:55.90 16:32.16
28.19 58.46 (30.27) 1:28.66 (30.20) 1:58.89 (30.23)
2:29.05 (30.16) 2:59.12 (30.07) 3:29.37 (30.25) 3:59.76 (30.39)
4:30.09 (30.33) 5:00.44 (30.35) 5:30.66 (30.22) 6:01.51 (30.85)
6:31.86 (30.35) 7:01.91 (30.05) 7:32.29 (30.38) 8:02.72 (30.43)
8:33.18 (30.46) 9:02.96 (29.78) 9:33.24 (30.28) 10:03.07 (29.83)
10:33.23 (30.16) 11:03.16 (29.93) 11:33.07 (29.91) 12:03.17 (30.10)
12:33.05 (29.88) 13:02.97 (29.92) 13:33.27 (30.30) 14:03.29 (30.02)
14:33.42 (30.13) 15:03.56 (30.14) 15:33.53 (29.97) 16:03.40 (29.87) 16:32.16 (28.76)
5 McLaughlin, Matt Univ of the Incarnate Word-ST NT 16:54.61
26.54 56.22 (29.68) 1:26.74 (30.52) 1:57.79 (31.05)
2:28.98 (31.19) 2:59.78 (30.80) 3:30.52 (30.74) 4:01.31 (30.79)
4:32.34 (31.03) 5:02.95 (30.61) 5:33.67 (30.72) 6:04.15 (30.48)
6:35.16 (31.01) 7:06.25 (31.09) 7:37.11 (30.86) 8:07.77 (30.66)
8:38.64 (30.87) 9:09.57 (30.93) 9:40.36 (30.79) 10:11.38 (31.02)
10:42.32 (30.94) 11:13.09 (30.77) 11:43.83 (30.74) 12:14.69 (30.86)
12:45.75 (31.06) 13:16.99 (31.24) 13:48.11 (31.12) 14:19.06 (30.95)
14:50.53 (31.47) 15:22.22 (31.69) 15:53.67 (31.45) 16:24.65 (30.98) 16:54.61 (29.96)
6 Lubinski, JJ Trinity University NT 17:11.29
27.76 58.59 (30.83) 1:29.66 (31.07) 2:00.85 (31.19)
2:32.14 (31.29) 3:03.31 (31.17) 3:34.15 (30.84) 4:05.10 (30.95)
4:36.05 (30.95) 5:07.14 (31.09) 5:38.76 (31.62) 6:10.14 (31.38)
6:41.30 (31.16) 7:12.50 (31.20) 7:43.72 (31.22) 8:15.21 (31.49)
8:46.69 (31.48) 9:17.81 (31.12) 9:49.17 (31.36) 10:20.59 (31.42)
10:52.25 (31.66) 11:23.65 (31.40)